Šéf odborů: Ministr slíbil růst platů nepedagogů ve školách, ale neřekl o kolik

foto Ilustrační foto - Předseda školských odborů František Dobšík.

Praha - Ministr školství Petr Gazdík (STAN) slíbil podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka navýšení platů nepedagogů ve školství ještě v tomto roce. O kolik by se mohly zvednout, ale zatím neupřesnil. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda školských odborů František Dobšík. O platech podle něj jednala ve čtvrtek školská tripartita. Odboráři požadovali pro nepedagogy ve školství od července růst výdělků o deset procent. O platech ve veřejném sektoru budou jednat příští týden také s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Výdělek nepedagogických pracovníků ve školství, jako jsou například školníci, uklízečky nebo vedoucí školních jídelen, činil loni v průměru 26.261 korun hrubého měsíčně. Průměrná mzda v ČR byla podle údajů Českého statistického úřadu 37.839 korun měsíčně a průměrný plat učitelů 47.590 korun. Učitelům se od ledna zvedl základ platu neboli tarif o dvě procenta, nepedagogům ve školství se pro letošek výdělek zmrazil. Dobšík na začátku května uvedl, že odbory požadují pro nepedagogy aspoň desetiprocentní přidání od července. Podle jejich propočtu by to celkem mohlo vyjít asi na 850 milionů korun.

Podle Dobšíka Gazdík odborářům slíbil, že bude na vládě žádat, aby se nepedagogům ve školách zvedly tarify a kompenzovala se jim současná inflace. "Dostali jsme výrazný příslib od pana ministra, nebyl ale ochoten říct úplně přesně, jestli (na vládě) budou akceptovat náš požadavek na (růst o) deset procent," uvedl. Vláda podle něj nechce sdělovat podrobnosti, dokud se vcelku nedohodne. Případné navýšení platů by bylo zahrnuto v očekávané novele státního rozpočtu na letošní rok, kterou připravuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Jedná se o možnosti, že by se platy zvedly buď od 1. července, nebo od 1. září, řekl dále Dobšík. Pokud by se jako kompromis měl dohodnout zářijový termín, pak by se ale podle něj musely platy nepedagogů zvednout o víc než deset procent.

Co se týče výdělku pedagogů, připomněl slib vlády, že udrží jejich platy na 130 procentech průměrné mzdy. V případě, že jim kabinet letos už příjmy nezvýší a bude chtít slib dodržet, měl by v příštím roce učitelům přidat nejméně deset procent, vypočetl Dobšík. O tom chce podle něj vláda jednat poté, co dokončí úpravu rozpočtu pro letošek.

Na školské tripartitě se podle něj jednalo i o takzvaných ostatních neinvestičních výdajích, ze kterých školy platí pomůcky či prvních 14 dní nemocenské. "Školy se dostávají do nouze, protože nemocnost byla v letošním roce opravdu vysoká," uvedl. Některé podle něj třeba za celý loňský rok vyčerpaly za nemocnost 400.000 korun a letos za první tři měsíce už přes 300.000, takže mají obavu, jak s penězi vystačí na podzim. Ministerstvo jim radí, aby si na tyto výdaje převedly peníze z rozpočtu na platy, řekl. Za nemocné pedagogy se ale zároveň platí suplování, upozornil. Hrozí tak, že se nakonec platy učitelů letos nenavýší ani o předpokládaná dvě procenta, uzavřel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď