Šéf Našeho vojska dostal za prodej knihy Recepty z konopí podmínku

foto Marihuana, konopí, pěstírna - ilustrační foto

Praha - Soud dnes uložil šéfovi Našeho vojska Emerichu Drtinovi roční podmíněný trest za distribuci knihy Recepty z konopí. Zároveň mu zakázal na čtyři roky působit ve statutárních orgánech vydavatelství. Nakladatelství udělil soud peněžitý trest 100.000 korun a povinnost uveřejnit rozsudek. Drtina byl již za šíření toxikománie kvůli stejné publikaci odsouzen dříve, podle obžaloby však s prodejem následně nepřestal. Vydavatel vinu odmítá, na místě se odvolal.

Drtina podle obžaloby distribuoval knihu Recepty z konopí. V publikaci jsou návody na přípravu pokrmů z rostliny tak, aby měly co největší omamný účinek. Muž podle státního zástupce Jiřího Richtera věděl, že se dopouští trestného jednání. V roce 2014 byl totiž za vydání a prodej stejné knihy již pravomocně potrestán. Publikaci však z prodeje nestáhl.

Vydavatel u soudu uvedl že nemohl další prodej knihy ovlivnit. "Já to neumím stáhnout z distribuce," prohlásil. Dodal, že Naše vojsko již prodalo publikaci dalším knihkupcům, a nemohlo jim jí sebrat. Při velikosti nakladatelství nedokázal ani uhlídat, aby se kniha neprodávala v jeho obchodě.

S Drtinovou obhajobou ale soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 Kateřina Ctiborová nesouhlasila. Podle ní je muž za distribuci knih odpovědný, do prodeje jich uvedl tisíce. Soudkyně uvedla, že vydavateli sice udělila podmíněný trest na dolní hranici sazby, dala mu ale také dlouhou čtyřletou zkušební dobu. Měl by v ní pochopit, že je jeho jednání opravdu trestné. "Obžalovanému přitěžuje nedostatek sebereflexe," prohlásila.

Státní zástupce je s verdiktem spokojen, práva na odvolání se vzdal. Advokát Jan Rambousek si pak ponechal lhůtu na případné odvolání nakladatelství Naše vojsko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 6. května 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď