Šéf barmské vojenské vlády opustil zemi, zúčastní se konference v Moskvě

foto Ilustrační foto - Vrchní velitel barmské armády Min Aun Hlain na archivním snímku.

Rangún - Šéf barmské vojenské vlády generál Min Aun Hlain odcestoval do Moskvy. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters barmská státní média. Generál se v ruské metropoli zúčastní konference o mezinárodní bezpečnosti, která se bude konat od úterý do čtvrtka, uvedla státní televize MRTV.

Jde o teprve druhou generálovu cestu mimo Barmu po únorovém vojenském převratu v zemi. V dubnu se Hlain zúčastnil summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Indonésii.

Barmská armáda únorový puč zdůvodnila údajnými podvody v listopadových volbách, v nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Poté, co armáda a policie pokojné protesty krvavě potlačily, začalo ve městech i na venkově vznikat menší ozbrojené povstání.

Organizace spojených národů tento týden vyzvala, aby se do Barmy neprodávaly zbraně. Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci odsuzující vojenskou juntu, která v únoru svrhla zvolenou vládu, a vyzvalo k propuštění politických vězňů, mezi které patří i Su Ťij, a k ukončení násilí proti pokojným demonstrantům.

Rezoluci podpořilo 119 zemí, proti hlasovalo pouze Bělorusko. Dalších 36 zemí se zdrželo hlasování. Byly mezi nimi mimo jiné Rusko a Čína, dva největší dodavatelé zbraní do Barmy.

Barmské ministerstvo zahraničí v sobotu vydalo prohlášení, ve kterém rezoluci OSN odmítlo. Uvedlo, že je založena na jednostranných obviněních a falešných předpokladech. V prohlášení rovněž podle Reuters zpochybnilo legitimitu barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, který hovoří za zvolenou civilní vládu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 5. srpna 2021

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď