Šéf americké diplomacie jednal v Saúdské Arábii, setkal se i s podnikatelkami

foto Americký ministr zahraničí Antony Blinken (vlevo) a korunní princ Muhammad bin Salmán během jednání v Saúdské Arábii . 7. června 2023.

Rijád - Šéf americké diplomacie Antony Blinken jednal v Saúdské Arábii, setkal se s korunním princem Muhammadem bin Salmánem a s ministrem zahraničí princem Fajsalem bin Farhánem Saúdem. S oběma hovořil o společném boji proti terorismu či spolupráci ve snaze ukončit válku v Jemenu a v Súdánu. Blinken navštívil také kulturní středisko v Rijádu, kde se setkal s místními podnikatelkami.

"Ministr Blinkem a šéf diplomacie Saúdské Arábie se dohodli, že budou pokračovat ve spolupráci v boji proti terorismu, podpoře úsilí o trvalý mír v Jemenu," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller. Podle něj se oba ministři také zavázali k silné spolupráci ve snaze ukončit boje v Súdánu.

Ranní jednání mezi Blinkenem a korunním princem trvalo necelé dvě hodiny. Podle Reuters hovořili také o vlivu Číny a Ruska v regionu či transformaci saúdskoarabské ekonomiky a snížení její závislosti na ropě. Podle agentury Reuters Blinken s korunním princem mluvil také o Izraeli, se kterým Rijád nemá diplomatické vztahy. "Hovořili o možné normalizaci vztahů s Izraelem a shodli se, že o tom budou dál vést dialog," citoval Reuters nejmenovaného amerického činitele.

Saúdská Arábie normalizaci vztahů s Izraelem již dříve podmínila řešením palestinské otázky vytvořením samostatného států. Letos navíc po sedmi letech Rijád obnovil vztahy s Teheránem, který je úhlavním nepřítelem Izraele. Saúdská Arábie údajně navázání vztahů s Izraelem podmiňuje i možností rozvíjet civilní jaderný program, k čemuž se Izrael staví kriticky.

Blinken přicestoval na třídenní návštěvu Saúdské Arábie v úterý večer do Džiddy. Dnes se v Rijádu setkal s ministry zahraničí zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) a zúčastnil se pracovní večeře, kde jednal o boji proti terorismu, zejména proti teroristické organizaci Islámský stát.

Dnes Blinken navštívil také kulturní středisko v Rijádu, kde se setkal se saúdskoarabskými podnikatelkami. Ocenil změny, jimiž v posledních letech prošla společnost této muslimské monarchie.

Muhammad bin Salmán od jmenování korunním princem v roce 2017 prosazuje společenské reformy, k nimž patří i rozšiřování práv žen. Ty smí díky nim několik let už i řídit auto a vykonávat práce, předtím určené jen mužům. Rovněž mohou vycestovat ze země bez svolení opatrovníka, což je většinou manžel či bratr. Navzdory tomu je ale vláda v Saúdské Arábie stále kritizovaná za porušování lidských práv a svobod a věznění oponentů režimu.

Podle některých analytiků přijel Biden do Saúdské Arábie v době slábnoucího vlivu USA na Blízkém východě a ve snaze snížit vliv Číny v regionu. Vztahy Washingtonu s Rijádem kalí odlišný postoj k Íránu, s nímž Saúdská Arábie letos obnovila po sedmi letech diplomatické vztahy. USA se také zatím marně snaží přimět Rijád ke zvýšení produkce ropy, aby se snížily její ceny na trhu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď