Sebevražedný atentátník v Kábulu podle policie zabil nejméně pět lidí

foto Ilustrační foto - Útok atentátníka - ilustrační snímek.

Kábul - Sebevražedný atentátník poblíž afghánského ministerstva zahraničí v Kábulu dnes zabil nejméně pět lidí, uvedla afghánská policie. Někteří afghánští představitelé přitom dříve hovořili o několikanásobně větším počtu mrtvých. Zraněno podle místní nemocnice bylo více než 40 lidí. K útoku, který odsoudila OSN a řada zemí, včetně Spojeného království a Pákistánu, se dnes večer přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS) prostřednictvím své propagandistické agentury Amak. Informuje o tom agentura Reuters.

Mluvčí afghánské policie Chálid Zadrán uvedl, že si sebevražedný bombový útok podle oficiální potvrzené bilance vyžádal pět mrtvých. Afghánské ministerstvo informací kontrolované islamistickým hnutím Tálibán, které Afghánistánu vládne od srpna 2021, dříve informovalo o 20 mrtvých. Na ministerstvu dnes měla jednat čínská delegace. Podle policie exploze nastala kolem čtvrté hodiny odpolední místního času (12:30 SEČ). Atentátník se podle Zadrána neúspěšně pokusil vejít do budovy ministerstva. Místní nemocnice, kterou spravuje italská nezisková organizace, uvedla, že po výbuchu přijala více než 40 zraněných.

"Ministerstvo zahraničí dnes měla navštívit čínská delegace, nevíme ale, zda se tam v době výbuchu nacházela," řekl agentuře AFP náměstek ministra informací a kultury Muhádžer Faráhí. Další představitel citovaný AFP ale později uvedl, že v době útoku v budově nebyli žádní cizinci a že se atentátník odpálil, když jej odhalily bezpečnostní složky.

K útoku se přihlásil IS. Jeho propagandistická agentura Amak tvrdí, že mezi oběťmi jsou i diplomaté. Také ke dvěma podobným útokům z předchozích měsíců, které cílily na velvyslanectví Ruska a Pákistánu, se přihlásila afghánská odnož této teroristické organizace.

"Čekal jsem v autě, když jsem viděl muže s taškou a kalašnikovem na rameni. Prošel kolem mě a po několika vteřinách se ozvala hlasitá rána. Viděl jsem, jak se ten muž odpálil," řekl agentuře AFP očitý svědek dnešní události, Džamšad Karímí.

Na čínské občany rovněž cílil útok hotel v centru Kábulu ze 12. prosince loňského roku, který si vyžádal tři mrtvé a nejméně 18 zraněných. V hotelu se často ubytovávali čínští podnikatelé, z nichž někteří podle agentury AFP přišli při výbuchu o život.

Čína vlastní práva k mnoha významným projektům v Afghánistánu, včetně měděného dolu ve východoafghánské provincii Lógar, žádný z těchto projektů ale v současnosti nepokračuje.

Peking vládu Tálibánu oficiálně neuznal, v zemi s níž má 76 kilometrů dlouhou hranci ale i nadále udržuje diplomatickou přítomnost. Čína se již dlouho obává, že by se Afghánistán mohl stát útočištěm ujgurských separatistů z autonomní oblasti Sin-ťiang.

Tálibán slíbil Pekingu, že Afghánistán nebude využíván jako základna ujgurských separatistů. Výměnou za to nabídl Peking islamistickému hnutí hospodářskou podporu a investice do obnovy země.

Islamistické hnutí Tálibán tvrdí, že se bezpečnostní situace v zemi zlepšila. Za poslední měsíce ale Afghánistán zažil řadu bombových útoků. K většině z nich se hlásí afghánská odnož Islámského státu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď