Schůze Parlamentu k inauguraci prezidenta Pavla bude svolána koncem února

foto Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) při setkání předsedů obou parlamentních komor, premiéra a nově zvoleného prezidenta v Senátu, 1. února 2023, Praha.

Praha - Společná schůze Sněmovny a Senátu k inauguraci prezidenta Petra Pavla se uskuteční 9. března od 14:00. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to dnes uvedla po schůzce s Pavlem, premiérem Petrem Fialou a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (oba ODS). Inaugurační schůzi bude moci šéfka Sněmovny svolat až koncem února po dovršení lhůt pro soudní přezkum prezidentských voleb.

Pavel podle Vystrčila slíbil, že pak se zúčastní schůze horní komory 29. března. Zvolený prezident také slíbil, že vystoupí i ve Sněmovně při projednávání důležitých zákonů a pomůže najít shodu vládní koalice a opozičních stran. "Vyvinu všechno úsilí, abych nějaký kompromis pomohl dojednat," uvedl Pavel. Zopakoval, že je připraven komunikovat s každým, kdo chce hledat řešení.

Pavel uvedl, že příprava jeho inaugurace bude koordinována mezi Parlamentem a Hradem, stejně jako to, kdo bude pozván. Pozvánku dostane 281 poslanců a senátorů, zástupci vlády nebo diplomatického sboru. Ve hře je podle Pavla i možnost pozvat zahraniční představitele. Pavlovi přijela v sobotu osobně gratulovat slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Premiér označil za "naprosto nepřijatelné", že by na inauguraci "chyběl kdokoli, kdo má důvěru občanů". Reagoval tak na dotaz, zda budou pozváni i zástupci opozice, kteří preferovali Pavlova protikandidáta, předsedu a poslance opozičního hnutí ANO Andreje Babiše.

Společná schůze bude moci být podle šéfky Sněmovny svolána po 21. únoru, což je nejzazší termín, do kterého má Nejvyšší správní soud dořešit případné stížnosti na průběh a výsledky prezidentských voleb. Pekarová Adamová předpokládá, že inaugurační schůzi bude moci svolat 25., nebo 26. února.

Inauguraci organizuje Kancelář prezidenta republiky ve Vladislavském sále Pražského hradu a její součástí jsou kromě složení slibu prezidenta do rukou předsedy Senátu přehlídka historických vojenských praporů, státní hymna, 21 dělových salv a proslov nové hlavy státu. V minulosti tyto tradiční prvky doplnily například vojenská přehlídku na nádvoří Hradu, poklonění se ostatkům svatého Václava, mše ve svatovítské katedrále či položení věnce k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď