Scholz s Macronem chtějí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou vyřešit diplomacií

foto Zleva francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz. 

Berlín/Praha/Kyjev/Washington - Napětí a spor mezi Ukrajinou a Ruskem je nezbytné vyřešit diplomatickou cestou. Pokud ale ruští vojáci na Ukrajinu zaútočí, zaplatí za to Moskva vysokou cenu, shodli se v Berlíně německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského se nedaří uvolnit napětí, Česko nicméně prozatím nehodlá evakuovat část zaměstnanců své ambasády v Kyjevě. Spojené státy pokračují ve vyzbrojování Ukrajiny a zvyšují bojovou připravenost své armády.

Rusko rozmístilo u ukrajinských hranic desetitisíce vojáků a Kyjev i některé západní země tvrdí, že Moskva připravuje možnou invazi na Ukrajinu. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva požaduje od Západu bezpečnostní záruky, jejichž součástí má být závazek NATO nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance.

"Očekáváme od Ruska kroky ke snížení napětí," řekl Scholz na okraj setkání s Macronem. "Jednání s Ruskem nikdy nevzdáme," doplnil jej francouzský prezident, který ale zároveň varoval, že v případě útoku proti Ukrajině zaplatí Rusko vysokou cenu. Podle Macrona je nyní klíčový jednotný postoj spojenců vůči Moskvě. Francouzský prezident by měl v pátek o ukrajinské krizi telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Spojené státy uvedly do zvýšené pohotovosti 8500 amerických vojáků, kteří mají být připraveni k rychlému nasazení v Evropě. Zároveň pokračují ve vyzbrojování Ukrajiny - do Kyjeva dnes dorazila třetí dodávka z balíku vojenské pomoci ve výši 200 milionů dolarů (asi 4,35 miliardy Kč) určené pro zvýšení obranyschopnosti země. Podle ruské tiskové agentury TASS zásilka obsahuje 300 odpalovacích zařízení a protitankové řízené střely Javelin.

Česká vláda ve středu projedná poskytnutí dělostřelecké munice Ukrajině. Pokud bude schváleno, Česko se zařadí po bok USA, Británie či pobaltských zemí, které Kyjevu výzbroj buď již dodaly, nebo se tak chystají učinit. České ministerstvo obrany uvedlo, že kromě pomoci východním spojencům Praha nabídla chemické jednotky do pohotovostních sil velmi rychlé reakce NATO.

Britský ministerský předseda Boris Johnson sdělil, že Británie v případě ruského útoku na Ukrajinu nebude váhat se zpřísněním sankcí a bude se snažit přispět k jakémukoli rozmístění sil aliance v zájmu ochrany svých spojenců.

Český ministr zahraničí Lipavský po jednání českého krizového štábu uvedl, že se nedaří uvolnit napětí kolem Ukrajiny. Přesto však Praha zatím nevydá pokyn k evakuaci personálu svých zastupitelských úřadů na Ukrajině. O stažení rodinných příslušníků pracovníků ambasád či přímo části jejich zaměstnanců už podle ukrajinské tiskové agentury Unian rozhodly Spojené státy, Británie, Austrálie Německo a dnes také Kanada.

Lipavský apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny a aby se ti, kteří se v zemi nacházejí, registrovali v systému Drozd. Sám se nicméně se slovenským a rakouským ministrem zahraničí 7. a 8. února na Ukrajinu chystá a navštívit má i linii dotyku na frontě v Donbasu.

Český ministr vnitra Vít Rakušan při dnešní návštěvě Bratislavy prohlásil, že v případě eskalace situace na Ukrajině by měly Česko a Slovensko postupovat společně. Česko je podle něj připraveno pomoci Bratislavě s ochranou slovensko-ukrajinské hranice. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď v této souvislosti upozornil na hrozící příval migrantů z Ukrajiny na Slovensko, pokud mezi Kyjevem a Moskvou vypukne nový vojenský konflikt.

Chorvatsko by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, prohlásil prezident země Zoran Milanović s tím, že pro Ukrajinu není v NATO místo. K zemím se zdrženlivým přístupem ke Kyjevu se v EU řadí také Itálie, která podle dnešního vydání deníku La Repubblica čelí výzvě USA, aby k současné krizi zaujala rozhodnější postoj.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď