Scholz: Budoucnost Německa je v CO2 neutralitě a energetické bezpečnosti

foto Německý kancléř Olaf Scholz v Erfurtu během oslav k 32. výročí znovusjednocení země, 3. října 2022. 

Erfurt/Berlín - Spojením Německa srostlo to, co k sobě patří. Dnes to v Erfurtu během oslav k 32. výročí znovusjednocení země prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil, že společná budoucnost Němců je v klimatické neutralitě a energetické bezpečnosti. Řekl také, že ruský prezident Vladimir Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy vzešlé po pádu železné opony.

"Zhroucení železné opony a německé znovusjednocení doprovázela demokratická hnutí v celé východní Evropě," řekl Scholz. Poznamenal, že mnoho východoevropských zemí poté vstoupilo do Evropské unie, která představuje svobodnou a demokratickou společnost se sociálně-tržním hospodářstvím. "To je to, co nás činí silnými. Pozvány do našeho společenství demokracie jsou i další země," řekl.

Symbol demokratizace východní Evropy a znovusjednocení Německa považuje kancléř za mimořádně důležitý. "Obzvláště dnes, kdy jsme svědky ohrožení mírového uspořádání Evropy," řekl. Ukrajinu Scholz ujistil, že na německou podporu se může spolehnout. "Budeme pomáhat, dokud to bude potřeba," řekl.

Německo má před sebou podle kancléře další úkoly. "Budoucnost bude vypadat jinak než současnost, protože chceme být neutrální v emisích oxidu uhličitého," řekl a dodal, že to zemi promění a že změna posílí německý blahobyt.

Investicemi do obnovitelných energetických zdrojů a společným evropským postupem se nejen Německo stane energeticky nezávislé. "Aby už nás nikdo nemohl vydírat energiemi," prohlásil kancléř. "Když budeme jednotní, tak se to podaří," dodal.

Ceremoniálu v Erfurtu, který letos hlavní oslavy znovusjednocení hostí, se vedle Scholze zúčastnili i další němečtí ústavní představitelé, včetně prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera či šéfky Spolkového sněmu Bärbel Basové. Ta v projevu vyzvala Němce k udržení jednoty. "Den německé jednoty nám ukazuje, kolik toho společně můžeme dosáhnout," řekla.

Podle Basové k demokracii patří nezbytně spory, vždy je ale nutné jednat s respektem a bez zášti. Uvedla, že německé znovusjednocování urazilo dlouhou cestu a že srůstání se neobešlo bez problémů. "V západním Německu jsme dlouho nebrali vážně, že období po pádu východoněmeckého režimu s sebou přinášelo i rány a způsobovalo jizvy," řekla Basová, která pochází z Porúří, tedy ze západní části země.

Podle průzkumu agentury Insa, který zveřejnil nedělník Bild am Sonntag, má zhruba polovina Němců pochybnosti o úspěšném sjednocení. Vyslovilo se tak 47 procent respondentů ze západu Německa a 56 procent z východu. Na 70 procent respondentů pak uvedlo, že Německo v současné době není spravedlivé. S vládou kancléře Olafa Scholze je podle ankety nespokojeno 69 procent respondentů.

Basová jako recept na posílení jednoty národa uvedla, že politici musí být v úzkém kontaktu s obyvateli, naslouchat jim a srozumitelně jim své kroky vysvětlovat.

Dnešní státní svátek využili k prohlášením i další němečtí politici. "Den německé jednoty je šťastným dnem historie. Jsem vděčná, že žiju v jednotném Německu," uvedla ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Ministryně zahraničí Annalena Baerboková prohlásila, že pád zdi rozdělující Němce po desetiletí znamenal sjednocení rodin a svobodu a demokracii pro všechny. Poznamenala, že za znovusjednocení Němci vděčí i sousedům ve východní Evropě a že ve světle ruské invaze na Ukrajinu je to nyní Německo, kdo stojí po boku střední a východní Evropy. "Stavíme se za svět, kde mohou všichni lidé a národy žít jako my svobodně, v bezpečí a v sebeurčení," řekla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 3. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď