Schillerová již zásadní změny v návrhu rozpočtu nečeká

foto Ilustrační foto - Ministryně financí Alena Schillerová (na archivním snímku).

Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již nepředpokládá zásadnější změny v návrhu státního rozpočtu. Dojde jen k drobným změnám u některých kapitol, uvedla dnes ministryně na tiskové konferenci. Rozpočet se schodkem 40 miliard Kč by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla vláda projednat ve středu 19. září. Podle Schillerové by návrh mohla vláda již ve středu schválit. Ještě předtím v pátek 14. září bude vláda jednat o rozpočtu s představiteli zaměstnavatelů a odborů.

"Zcela určitě nepředpokládám změny v navrhovaném schodku. Budou některé úpravy v rámci kapitol. Například jsem vedla debatu s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou a Českou konferencí rektorů, tam dojde k drobné úpravě. Nebo bude drobná úprava u ministerstva práce a sociálních věcí. Zásadní změny se ale dít nebudou," uvedla ministryně.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje MF na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. Prioritami rozpočtu jsou investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě.

Výdaje na důchody se v návrhu zvyšují kvůli schválené valorizaci o 37,8 miliardy korun. Na školství putuje navíc 28,6 miliardy korun a na dopravní infrastrukturu téměř o 11 miliard více. Kapitálové výdaje, tedy investice vlády, by měly podle ministerstva stoupnout o 21 miliard korun na 79,6 miliardy korun.

Tarifní platy učitelů vzrostou od příštího roku o deset procent a tarifní platy příslušníků bezpečnostních sborů o dvě procenta. Těm zároveň stoupne minimálně o 2000 korun rizikový příplatek. Tarifní platy ostatních zaměstnanců placených ze státního rozpočtu vzrostou o pět procent.

Celkový nárůst objemu platů by pak měl být u pedagogů o 15 procent a nepedagogických pracovníků o deset procent. U ostatních pracovníků se nejvyšší procentuální nárůst bude týkat civilních zaměstnanců státních zastupitelství (15,9 procenta) a soudů (13,9 procenta).

Výdaje na platy zaměstnanců placených ze státního rozpočtu by tak měly celkově stoupnout o 29,82 miliardy korun na celkových 282 miliard Kč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 27°C

Celá předpověď