Samice nosorožce Růženka odjela z Plzně do zoo v Basileji

foto Dvouapůlroční samice nosorožce indického Růženka.

Plzeň - Dvouapůlletá samice nosorožce indického Růženka odcestovala dnes v přepravní bedně do zoo v Basileji ve Švýcarsku, kde je jeden z nejstarších a nejúspěšnějších chovů tohoto druhu v Evropě. Tato zoo má na starosti Evropský záchranný program EEP. V Basijeji na ni čeká stejně starý samec Orys, řekl ČTK mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. Po druhých narozeninách se nosorožci v zoo i v přírodě osamostatňují.

Fotogalerie

Samice, která má v plemenné knize také jméno Shakti, se narodila 5. února 2017 jako druhé mládě nosorožce indického narozené v Zoo Plzeň. Matkou je jedenáctiletá Manjula pocházející z Tierparku Berlín a otcem Baabuu, který se narodil právě v Basileji a v listopadu mu bude 15 let.

Transport má na starosti společnost Zoo Dvůr Králové, která má s převozem nosorožců mnohaleté zkušenosti. Nakládání začalo v Plzni po 09:00. "V posledních týdnech Růženka trénovala ranní oddělování od matky, takže dnes byla v transportní bedně za deset minut. Nastoupila na hlasovou výzvu své ošetřovatelky, jak měla natrénováno," uvedl mluvčí. Před 11:00 opustila rodné město. Na cestu dostala mírná sedativa, která Růženku při transportu udrží v klidu.

Nosorožci indičtí chovaní v plzeňské zoo byli darováni nebo deponováni z evropských zoo, které jsou členy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA. Tato zvířata a jejich potomci jsou součástí záchranného programu EEP, který má svého koordinátora, jenž vede plemennou knihu a uděluje doporučení pro přesuny mezi chovateli. Se zvířaty se nesmí obchodovat a bez povolení koordinátora EEP nesmí odejít do zařízení, které není v EAZA. Koordinátor doporučil zvíře darovat.

Podle fanouškovského webu milovníků nosorožců chová nyní v Evropě 39 samců a 37 samic nosorožce indického 30 zoo. Loni a předloni se v Evropě narodilo pět mláďat, letos zatím jedno. Plzeňská zoo je jediný chovatel tohoto druhu v ČR a třetí, která nosorožce rozmnožila. "Dalšího mláděte se dočkáme až po doporučení koordinátora EEP k připuštění. Je třeba počítat s březostí kolem 480 dní," dodal mluvčí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 15:00 6°C

Celá předpověď