Sametovou revoluci si připomenou města, školy, divadla i muzea

foto Na Horním náměstí v Olomouci nainstalovali 30. září 2019 výstavu Okamžiky sametové revoluce, kterou k 30. výročí listopadových událostí roku 1989 připravila Česká tisková kancelář (ČTK). Více jak stovka fotografií pochází z archivních fondů agentury a také ze snímků, jež získala ČTK ze soukromých sbírek a muzejních fondů z bezmála třicítky měst a obcí z celé České republiky.

Praha - Výstavy, koncerty, besedy, přednášky, divadelní představení, filmové projekce nebo happeningy v českých městech připomenou listopadové události roku 1989. Vedle radnic akce ke 30. výročí sametové revoluce pořádají také školy, divadla nebo muzea. Ve Zlíně odhalí lavičku Václava Havla, v Hradci Králové po prvním porevolučním prezidentovi pojmenují piazzettu uprostřed univerzitního kampusu. Prahou projde průvod kopírující trasu studentské manifestace ze 17. listopadu 1989, na olomoucké univerzitě zopakují okupační stávku.

Také další akce napodobí události z podzimu 1989 nebo připomenou dobu komunistického režimu. Třeba v Hradci Králové mohou lidé z papírových krabic znovu postavit zeď, kterou zde vybudovali studenti na protest proti pomalému postupu vyšetřovací parlamentní komise událostí 17. listopadu. Lidský řetěz, který vedl Brnem k bohunické věznici a pomohl dostat na svobodu vězněného disidenta Petra Cibulku, se vrátí v kratší podobě spojující dvě brněnská náměstí.

Pardubičtí školáci mohou v krytu civilní obrany prožít branný den, který býval před revolucí na školách součástí výuky. V Českém Krumlově jako vzpomínku na období normalizace zpřístupní několik "socialistických" bytů naaranžovaných studenty zdejší střední uměleckoprůmyslové školy.

Obří písmeno V, které bylo vztyčené z prstů symbolem vítězství nad komunistickou mocí, chce dva dny před 30. výročím revoluce vytvořit z lidí na pelhřimovském Masarykově náměstí zdejší agentura Dobrý den. Plzeň chystá na 17. listopadu jako vrchol oslav v čase 17:11 zatím blíže nespecifikovanou performanci. Pochody se svíčkami nebo lampiony se chystají třeba v Hradci Králové, Brně, Třebíči a Opavě. Pád železné opony připomene dobový vlak z Plzně do německé obce Bayerisch Eisenstein, která je hned u hranic.

Výročí sametové revoluce si někde připomenou i odhalením nových památníků nebo pamětních desek. Václavu Havlovi bude vedle lavičky ve Zlíně věnována nová pamětní deska v Prachaticích. Památník listopadových událostí roku 1989 odhalí Liberec na radničních schodech. Šumperk umístí pamětní desku legendární sportovní gymnastce Věře Čáslavské na sportovní halu, kde trénovala na olympijské hry v roce 1968 v Mexiku.

Při vzpomínkových akcích budou také představeny nové knihy a filmy, které zpracovávají revoluční dění v některých městech. Dvousvazkovou publikaci Kladenská sametová o událostech v tomto městě od listopadu 1989 do ledna 1990 vydal místní spolek Halda. Premiéru bude mít hodinový dokument Sametový Zlín, který nabídne dobové záběry i výpovědi pamětníků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 4. června 2020

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď