Šalomoun chce dbát na kvalitu nové legislativy i hledat, co je možné zrušit

foto Premiér Petr Fiala (uprostřed) uvedl 18. prosince 2021 v Praze do funkce nového ministra a předsedu Legislativní rady vlády Michala Šalomouna (vlevo).

Praha - Ministr pro legislativu a šéf Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (za Piráty) chce dbát na kvalitu vládních návrhů, jejich jednoduchost, promyšlenost a provázanost. Po dnešním uvedení do funkce premiérem Petrem Fialou (ODS) novinářům řekl, že plánuje i rušit přebytečné předpisy. Začne pravděpodobně revizí povinností drobných a středních podnikatelů.

Šalomoun uvedl, že v roli šéfa LRV bude zodpovědný za předparlamentní fázi legislativního procesu. "Budu se snažit dbát na kvalitu právního řádu a pokusím se maximálně omezit to, aby se vytvářely legislativní zmetky," řekl. Nové předpisy musí být racionální, vyčíslené a jejich dopady promyšlené. "Měly by být také srozumitelné, jednoduché a provázané navzájem," dodal.

Nová koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN chce také rušit zbytečné předpisy. Šalomoun řekl, že chce začít u právních povinností drobných a středních podnikatelů, kterých je podle Hospodářské komory ČR na 200. "Cílem bude prozkoumat možnosti, zda není možné ve spolupráci s ostatními ministerstvy některé tyto povinnosti zrušit a dosáhnout omezení byrokratické zátěže," uvedl.

V nejbližší době očekává také práci na novele pandemického zákona. "Vzhledem k tomu, že na konci února přestane platit, tak je teď nejaktuálnější," uvedl. Na předpisu se začátkem roku dohodla opozice s tehdejší vládou ANO a ČSSD, aby bylo možné provádět více opatření proti covidu-19 bez nouzového stavu. Strany se nyní shodují na nutnosti prodloužení účinnosti předpisu i po konci února, ale i na tom, že potřebuje úpravy.

Funkce ministra pro legislativu vznikla kvůli tomu, že ČR potřebuje přehlednější právní systém, řekl Fiala. "Potřebuje, aby se připravovaly kvalitnější zákony, ve kterých se vyznají lidé i právní obec," uvedl. Šalomouna poznal jako člověka s racionálním a velmi kompetentním přístupem k právním otázkám. "Těším se, že se vláda o něj bude moci opřít v tom, že legislativa, kterou budeme předkládat, bude kvalitní," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 15:00 0°C

Celá předpověď