SAE a Izrael se dohodly na normalizaci vztahů

foto Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci v Jeruzalémě, 13. srpna 2020.

Dubaj - Spojené arabské emiráty se stanou prvním státem Perského zálivu a třetím v arabském světě, který naváže diplomatické styky s Izraelem. Informovali o tom představitelé SAE, Izraele a USA. Dohodu o normalizaci vztahů pomohl zprostředkovat americký prezident Donald Trump a uvítal ji mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres či izraelští představitelé ze všech částí politického spektra. Odsoudil ji naopak Írán či radikální palestinské hnutí Hamás.

Podle Dubaje Izrael souhlasil, že zastaví plánovanou anexi části palestinských území na Západním břehu. Premiér Benjamin Netanjahu, který v televizním projevu oznámil, že dohoda znamená začátek "nové éry" v izraelských vztazích s arabským světem, upřesnil, že plány na anexi Západního břehu jsou zatím na žádost Spojených států pozastavené, ale nejsou zcela smetené ze stolu. Stále se podle něj ještě mohou časem prosadit ve spolupráci s USA.

Dohodu o normalizaci vztahů uvítaly Spojené státy americké. Podle ministra zahraničí Mikea Pompea jde o "obrovský krok" vpřed a prezident Trump řekl novinářům v Oválné pracovně, že jde o "skutečně historický okamžik", který přináší lepší vyhlídky pro celý Blízký východ.

"Po 49 letech Izrael a Spojené arabské emiráty plně normalizují své diplomatické vztahy," oznámil Trump na speciální tiskové konferenci v Bílém domě. "Vymění si velvyslance a zahájí rozsáhlou spolupráci v široké škále oblastí včetně turistického ruchu, školství, zdravotnictví, obchodu a bezpečnosti," pokračoval.

Washington se podle společného prohlášení USA, SAE a Izraele podílel na jednáních mezi dvěma blízkovýchodními zeměmi. Trump v Bílém domě prohlásil, že chtěl, aby byla nová úmluva nazvána "dohodou Donalda Trumpa", dospěl však k závěru, že média "by to nepochopila".

Dohoda o navázání diplomatických styků mimo jiné posiluje opozici proti regionální mocnosti Íránu, kterou SAE, Izrael a USA vnímají jako největší hrozbu pro tuto konflikty sužovanou oblast. Tato dohoda se připravovala asi rok a půl, v posledních šesti týdnech ale jednání nabrala na obrátkách kvůli hrozbě izraelské anexe částí Západního břehu Jordánu.

Delegace Izraele a SAE se mají sejít v nadcházejících týdnech, aby podepsaly dohody týkající se investic, turistiky, přímých letů, bezpečnosti, telekomunikací a dalších otázek. Obě země také mají v dohledné době otevřít své ambasády; SAE už oznámily, že jejich velvyslanectví nebude v Jeruzalémě.

Izrael podepsal mírovou dohodu s Egyptem v roce 1979 a s Jordánskem v roce 1994. Spojené arabské emiráty, stejně jako většina dalších arabských zemí ale Izrael neuznávaly a neměly s ním až dosud žádné formální diplomatické ani ekonomické styky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď