S dodávkami energií skončila Česká energetická a plynárenská

foto Plyn, zemní plyn, hořák, sporák, cena plynu – ilustrační foto.

Praha - S dodávkami energií skončila společnost Česká energetická a plynárenská. Důvodem je konec partnerské společnosti Manta Commodities SE, která zajišťovala odchylky v dodávkách. Manta Commodities oznámila konec činnosti na začátku týdne. Informoval o tom dnes web Aktuálně.cz. Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) měla společnost 1254 odběrných míst, odběratelé nyní skončí v režimu dodavatele poslední instance.

Odpovědnost za odchylku znamená, že odpovědná firma musí vyrovnávat okamžitou spotřebu odběratelů, která v danou chvíli neodpovídá plánované spotřebě. Jde o krátkodobé výkyvy, které se menším dodavatelům nevyplatí řešit vlastními silami.

"Energie jsme měli pro Vás nakoupené od subjektu zúčtování odchylek, který je aktivní na velkoobchodním evropském trhu. Bohužel nám již nejsou schopni tyto energie pro Vás dodat. Ohledně neschopnosti subjektu zúčtování odchylek dodat nasmlouvané a zaplacené energie jsme se řádně dozvěděli až dne 20. března 2022 ve večerních hodinách, tedy bez prostoru v této bezprecedentní situaci jednat," uvedla Česká energetická a plynárenská na webu.

Server Aktuálně.cz uvedl, že subjektem zúčtování odchylek je myšlena společnost Manta Commodities SE. Ta ukončila svou činnost na začátku týdne. Ředitel Manta Commodities SE Petr Beneš ČTK v úterý řekl, že důvodem ukončení dodávek energií je současná geopolitická situace, pád bankovního ústavu a požadavky na extrémní finanční zajištění na nákup komodit.

Kolik dodavatelů fungovalo pod Manta Commodities SE, není zatím jasné. Jedním z dodavatelů fungujícím pod Manta Commodities SE byla například společnost Bidli Energie, která se včas zaregistrovala do centrálního systému OTE, a.s. a je jeho přímým obchodním partnerem. Její zákazníci tak v režimu DPI neskončí.

Kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích skončila v Česku od loňského podzimu už zhruba dvacítka dodavatelů. Největší z nich, skupina Bohemia Energy, ukončila činnost v polovině října. Měla asi 900.000 zákazníků.

Záchranný režim dodavatele poslední instance (DPI) trvá šest měsíců, za tuto dobu si zákazníci musí najít nového dodavatele. Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 7. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď