Rychnovský: Masáž není na bolest zad vždy to nejlepší řešení

foto Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský

Lidské tělo je třeba vnímat komplexně a stejně tak je podle fyzioterapeuta Mgr. Tomáše Rychnovského třeba přistupovat i k léčbě při nejrůznějších zdravotních problémech. "Nový směr fyzioterapie řeší problémy komplexně a tím postihuje příčiny bolesti," uvedl Rychnovský v jedné z odpovědí. "Například pro bolesti krční páteře je nutné ovlivnit páteř v hrudní oblasti a například i změny v postavení nohy."

BABIČKA: Jaké je riziko ONEMOCNĚNÍ U MALÝCH DĚTÍ PŘI LÉČBĚ NA OBEZITU
Odpověď: Pěkné odpoledne přeji vám všem a děkuji za vaše otázky. Léčba obezity je komplexní problém, který je nutno podle toho také řešit. Nevím, která rizika máte přesně na mysli.

Jarka: Co znamená destabilizace vnitřního svalového systému?
Odpověď: Nejde o obecně užívaný pojem, takže - domnívám se, že by mohlo jít o nesprávnou spolupráci důležitých hlubokých svalů, které mají zajišťovat správné postavení a stabilitu páteře. Tyto svaly velmi často „vypadávají“ z funkce a jejich dysfunkce je nejčastějším důvodem bolesti hlavy, krční i bederní páteře apod.

Jarmila: Dají se fyziterapeuticky léčit menstruační bolesti (záda, břicho)?
Odpověď: Ano, tento typ bolesti je možné velmi účinně odstranit. Je nutné komplexně vyšetřit všechny příčiny, které by mohly k menstruačním bolestem vést. Často to jsou blokády páteře, svalová dyskoordinace apod. Je nutné vyšetřovat a příp. léčit tyto změny i na vzdálenějších místech, než pouze tam, kde je bolest přítomna.

Liběna: Doporučil by jste aromamasáže pro dítě předškolního věku?
Odpověď: Záleží na tom, co chcete masáží dosáhnout. Pokud příjemné chvilky pro Vaše dítě, tak ano. Pokud bychom chtěli řešit nějaký pohybový problém, či nesprávné držení těla, tak je jakákoliv masáž velmi málo.

Jana, Praha 4: Jak poznám fyzioterapeuta, který je plně oprávněn vyhodnotit a případně navrhnout léčbu pro miminka? Za měsíc a půl budu mít miminko a chtěla bych, abychom předešli nějakým potížím s vadným držením těla a bolestmi zad?
Odpověď: Skvělá otázka. Fyzioterapeut by měl být speciálně vyškolen. Vyšetření i léčba kojenců totiž není standardním předmětem výuky na lékařských fakultách ani tělovýchových fakultách. Fyzioterapeut by se měl prokázat tím, že kurz absolvoval. Největší kvalitu mají kurzy zaštítěné Mezinárodní Vojtovou společnosti (IVG).

Zdena, Praha: Dobrý den pane magistře. Moje kamarádka má dítě s vývojovou vadou a já vím od ní, jaké jsou to starosti. Nyní mám 14 denní holčičku a chtěla bych mít jistotu, aby byla opravdu v pořádku a zdravě se vyvíjela. Odešle nás pediatr automaticky k fyzioterapeutovi - specialistovi na pohybovou péči o kojence nebo si mám včas o doporučení požádat a event. kdy? A kdyby nám ho nedal, mohu tohoto odborníka navštívit pro můj klid i bez doporučení? Mockrát děkuji za odpověď!
Odpověď: Pohybový vývoj miminka je vhodné začít sledovat od 4 týdnů života. V naprosté většině pediatři automaticky neodesílají na kontroly k fyzioterapeutovi. Fyzioterapeuta můžete navštívit i bez doporučení, pokud tuto službu poskytuje.

Anežka z Prahy: Velice často mě bolí kyčle, ale vyšetření u ortopeda i neurologa jsou v pořádku. Bolest ale občas vystřeluje i do křížové kosti. Poradíte mi, co mi může pomoci? Moc děkuji a přeji hezký den.
Odpověď: Jde o typický příklad, kdy bolesti v kyčli jsou způsobeny špatným postavením bederní páteře a pánve. Je nutné tyto oblasti šetrně napravit a postarat se o to, aby bederní páteř nebyla nadále přetěžována. K tomu slouží speciální trénink svalových souher. Většinou musíme také zlepšit funkční stav hrudní páteře.

Marek z Plzně: Dobrý den pane magistře. Prosím Vás o radu. Protože mě často bolívají záda, občas si zajdu na masáž. Záda mě pak ale bolí ještě víc a bolest vydrží asi 2 týdny. Potom pomalu ustoupí. Je to normální nebo bych měl raději navštívit neurologa? Děkuji.
Odpověď: Typická situace, kdy masáž není to správné řešení bolestí zad. Jde o to, že Vaše páteř je "držena" několika svaly. Pokud je jejich souhra narušena, některé jsou oslabené a některé se přetěžují. Pokud tyto přetížené svaly uvolníme (rozmasírujeme), nemá páteř už žádnou podporu a nemá jí co držet. Proto se zvýší tlak na klouby a ploténky a zhorší se bolesti. Doporučuji navštívit fyzioterapeuta, který se na tyto obtíže specializuje.

Novotná Jitka: Můžete mi prosím vysvětlit, co přesně znamená kyfoskolióza?
Odpověď: Jde o označení tvaru páteře, který není „ideální“ a může být příčinou bolestí zad. Páteř se vybočuje do strany v oblasti kyfotického zakřivení. Kyfóza je fyziologické zakřivení páteře ve směru předozadním, někdy je však větší a přispívá k bolestem krční i bederní páteře.

Jarka, Ostrava: Moje dcera, které je 6 měsíců, zatím pouze leží na zádech a nic jiného neumí. Měla bych ji nějak nutit a sama ji otáčet ze zad na bok a na bříško? Je nutné s ní nějak cvičit? Okolí mě uklidňuje, že jen proti ostatním dětem pomalejší a línější. Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď: Vaše dcera se "neumí" otočit na bříško z toho důvodu, že svaly, kterými by měla pohyby vykonávat nejsou správně zapojeny v mozku. Ten pak nemá čím pohyb vykonat. Dispozice k tomu, co píšete, je ale možno odhalit už během druhého měsíce života dítěte. Doporučuji co nejdříve navštívit fyzioterapeuta - specialistu na pohybový vývoj kojence.

Petra: Dobry den, muj syn trpi neustale problemy s krcni pateri. Existuje sport, ktery by tyto problemy nezhorsoval, pripadne zlepsoval? dekuji
Odpověď: Je nutné naučit Vašeho syna speciálním cvikům, které budou páteř "chránit" během jakékoliv aktivity. Poté je možno doporučit, čemu se v konkrétním sportu vyvarovat a příp. zlepšit techniku provedení. Lepší je vše řešit na základě fyzioterapeutického vyšetření. Většinou sport, který má člověk rád nezakazujeme, ale snažíme se vymyslet postup kompenzace tak, aby se daný stav páteře či bolest nezhoršovala. Sport sám o sobě tyto problémy nezlepšuje.

Petra z Prahy: Dobrý den, mému synovi jsou čtyři roky a když sedí, má ohnutá kulatá záda. Musím ne neustále napomínat, aby se narovnal. Bojím se, aby mu to nezůstalo. Mělo by už takto malé dítě nějak cvičit a posilovat zádové a třeba i břišní svaly?
Odpověď: Váš syn by měl cvičit velmi přesně a cíleně. Většinou je nesprávné, pokud tyto děti posilují podle obecně užívaných posilovacích postupů. Tento problém (nyní velmi viditelný)je odrazem nesprávného pohybového vývoje kojence, zejména do šestého měsíce života. Tehdy však nebylo vše tak viditelné jako nyní a bylo na místě nechat vše zkontrolovat kvalifikovaným fyzioterapeutem. S dětmi ve věku cca 3-7 let, je nutné speciální cvičení provádět formou hry, protože děti se obvykle nesoustředí. Cvičení v předškolním věku nejsou tak účinná, jako cvičení v kojeneckém věku. U kojenců používáme fyzioterapeutické techniky, kterými se "potřebné" svaly zapojí automaticky i mimo vůli dítěte.

Iva: Muzu nosenim kojence v satku zadelat svemu diteti na problemy v pozdejsim veku?
Odpověď: Můžete. Opět to záleží na tom, jak pohybový vývoj probíhá a záleží na konkrétním dítěti. Pokud je dítě pohybově naprosto v pořádku, nemělo by nošení v šátku vadit. Pokud si chcete být jistá, že svému dítěti v šátku neubližujete, poraďte se se speciálně vyškoleným fyzioterapeutem. Doporučuji nosit děti v šátku jen po nejnutnější dobu.

Quasimodo: Zajímalo by mně, co je způsobí, že člověku vyroste hrb.
Odpověď: Tvar páteře, který popisujete, vzniká nejčastěji nesprávnou souhrou svalů a může být také následek skoliózy páteře.

Karel: Kdy a jak by měly děti začít posilovat?
Odpověď: Považuji za důležité skutečně dobře "pohlídat" správný pohybový vývoj kojence. V pozdějším věku je dobře, pokud má dítě všestranný a rozmanitý pohyb. Potom není nutné, aby děti posilovaly. Typ posilovacích cvičení je nutné přizpůsobit konkrétnímu stavu pohybového aparátu dítěte a účelu, pro který se posiluje. Doporučil bych samozřejmě začít s váhou vlastního těla.

Petr B., Ostrava: Můžete mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi běžnou rehabilitací a fyzioterapií, kterou poskytujete např. Vy? Mám zkušenost s masáží a magnety apod., ale podle toho mála, co vím, je Váš způsob "nápravy" asi lepší ...? V čem? Děkuji Vám.
Odpověď: Běžná rehabilitace léčí často pouze v místě bolesti a tlumí nepříjemné projevy. Nový směr fyzioterapie řeší problémy komplexně a tím postihuje příčiny bolesti. Například pro bolesti krční páteře je nutné ovlivnit páteř v hrudní oblasti a například i změny v postavení nohy.

Nasťa: Navštívila jsem ortopeda kvůli bolesti v kyčli. Ve 46 letech mi ortoped dle RTG zjistil, že mám kyčle nevyvinuté a prý mohu být ráda, že jsem bez bolestí vydržela dosud. Prý už mám minimální "mezírku" a kloub se bude třít a to jsou ty bolesti. Prý, až nebudu moci vydržet, dostanu náhradní kloub. Dá se ta situace a bolesti nějak oddálit cvičením? A event. jakým? Působí na mě i změny počasí! Děkuji předem za radu.
Odpověď: Váš stav se dá zlepšit, ale je nutné, abych si Vás podrobně vyšetřil. Rovněž je možné oddálit zhoršování Vašeho stavu. Cvičení Vám také mohu doporučit, ale je nutné je vidět a naučit se je. Běžná cvičení, která se doporučují, nemusí mít pozitivní výsledky.

Rachoťáci: Pane magistře, můj manžel a odkoukali to i synové, si "křupou" prsty na rukou. Jednotlivě a pak je s hrozným rachotem propnou "proti". Tvrdím jim, že se jim pak budou třást ruce. Mám pravdu? Že si tím škodí? Já se ale na ně nemohu zlobit moc, protože já zase neusnu a ráno nevstanu, dokud si "neprokřupnu" protažením páteř. Co Vy na to?
Odpověď: :-) Všichni kdo tato řádky čtou to asi znají. Svědčí to o volnosti vaziva a blokádě daného kloubu. Opakované odblokovávání může mít negativní vliv na stav kloubních chrupavek. Pro maximální možnou prevenci jsou důležitá cvičení na svaly, které zabrání opakovaným blokádám. Ruce se třást nemusí, ale klouby jsou tímto manévrem zatěžovány.

james: jsou spravnou volbou pri bolestech zad masaze ?
Odpověď: Ne, už jsem odpovídal a vysvětlil důvod.

Mamina: Od jakého týdne nebo v jakém rozmezí týdnů by měl "človíček" zvládat udržet hlavičku a "pást koníčky".
Odpověď: V šestém týdnu by se už mělo miminko v poloze na bříšku opřít o lokty a udržet hlavičku nad podložkou. Tato poloha by se měla dál vyvíjet do třetího měsíce, kdy se lokty vysunou až před ramínka. Je velmi důležité sledovat kvalitu opření děťátka, nestačí pouze zkonstatovat, že pasení koníčků (nějak) zvládá.

Stonožka: Co je nejúčinnější na ploché nohy?
Odpověď: Plochá noha může být způsobena i špatnou funkcí například svalů kolem kyčelního kloubu. Funkce kyčelního kloubu totiž také ovlivňuje tvar plosky nohy... Nelze paušálně říci, co by právě Vám mohlo pomoci nejvíce. Často je nutné vycvičit určité svaly i v oblasti kyčle a kolene. Pokud je plochá noha podmíněna i vazivově je dobré používat vložky do bot (zejména na sport, apod.). Noha se však musí vypodložit kvalitně a správném místě. U stonožky je to samozřejmě náročnější postup :-).

Nasťa: Pane magistře, když se budu chtít s Vámi poradit, jaké jsou u Vás objednací lhůty? Není to akutní záležitost!
Odpověď: V této době 14 dní.

K.: Dobrý den, trápí mne více než půl roku opakující se akutní bolesti bederní páteře, které jsou stresového původu. Lékařka mi doporučila kineziologii či systematické konstelace. Co o tom soudíte?
Odpověď: V tomto případě to pro Vás není léčba, která je cílená a proto nemusí mít dlouhodobé výsledky.

Martina M.: Muzete mi prosim odpovede, jestli se da tezka skolioza uplne vylecit?
Odpověď: Těžká skolióza je strukturálně podmíněná, proto ji nemůžeme úplně vyléčit. U skoliotického držení záleží na konkrétním nálezu. Toto postavení páteře způsobené špatnou svalovou koordinací můžeme vyléčit.

... ps: celej se otočit můžu :): Dobrý den, můžete mi prosím poradit, co by pomohlo na často zablokovaný krk, jestli pořebuju nějaký speciální polštář nebo radši prášky? Nemůžu otočit hlavou, a trvá to někdy i týden, než to rozchodím....
Odpověď: Problém bude v nehybnosti hrudní páteře. Ta při svém zablokování způsobuje přetěžování a bolest krční páteře. Doporučuji kvalitní fyzioterapii a cílené cvičení. Polštář i prášky nejsou komplexním řešením.

Budoucí babička: Moje děti si začaly brzy sedat, napřed samozřejmě opření v kočárku, ale dost to vyžadovaly. Od jakého věku se může miminko posazovat, aby páteř v budoucnu netrpěla? Díky za odpověď!
Odpověď: Miminko se začíná posazovat od osmého měsíce. Pokud se do sedu dostane samo, můžete ho začít posazovat i Vy. Důležité je ale i období před osmým měsícem. Toto období má vliv na budoucí držení páteře, jestli dítě bude sedět s kulatými nebo rovnými zády. Proto, aby páteř v budoucnu netrpěla je důležité vyšetřit její postavení a případně cvičit s dítětem od čtvrtého týdne života.

migréna: Mám pravou nohu cca o centimetr kratší, může to být příčina toho, že mám často migrénu a že mě bolí za krkem?
Odpověď: Myslím, že důvod Vašich bolestí bude komplexnější. Neposuzoval bych při Vaší léčbě pouze pravou dolní končetinu, ale i jiné změny, na kterých bolest hlavy až migréna může vzniknout. Centimetrový zkrat dolní končetiny nemusí hrát ve vzniku bolesti páteře a hlavy zásadní roli.

horst: nevite, jestli kosmodisk opravdu funguje
Odpověď: :-) Svým pacientům doporučuji komplexnější a účinnější řešení.

starostlivá matka: Nejsou některé cviky pro malé dítě spíše nebezpečné? Mám se synem (18 měsíců) cvičit třeba i mírným násilím, když vidím, že ho to trápí a pláče?
Odpověď: Pokud jste pod pravidelným dohledem kvalifikovaného fyzioterapeuta, který Vám přesně ukazuje co a jak cvičit, mělo by to být pro Vaše dítě prospěšné, i když u cvičení pláče. Pláč je u malých dětí jediným způsobem komunikace. Většina dětí si raději hraje, než cvičí. :-)

Jana, modelka: Má nošení vysokých podpatků pozitivní vliv na celkové držení a zpevnění těla?
Odpověď: Spíše ne. Tento problém bývá složitější :-)

Kámoška: Když jsem byla "školou povinná" (bohužel už před 30 lety zpátky), musela moje kamarádka každý den alespoň 2 hodiny ležet kvůli vadě páteře v takovém speciálním tvrdém "odlitku - lůžku". Ještě se taková léčba používá nebo už jen speciální cvičení?
Odpověď: Ne, ne. Jde o zastaralý typ léčby. Cvičení jsou v této době preferována a jsou účinnější.

jouda: Dobrý den, při delší zátěži v chladném prostředí při jízdě na kole nebo při chůzi mě začne píchat ze strany v koleni. Koukali na mě na rentgenu a nic nenašli. Nevíte, čím by to mohlo být? Děkuji
Odpověď: Je nutné podrobné vyšetření pohybového aparátu. Vaše obtíže mohou být způsobeny i z oblasti hrudníku a bederní páteře.

Roman ;-): Při sedavém zaměstnání mám občas problémy s bolestmi zad. Kamarád mi poradil, ať chodím do posilovny, pomůže mi to?
Odpověď: Pokud Vás už při sezení bolí záda, je nutné je komplexně vyšetřit kvalifikovaným fyzioterapeutem a naučit Vás zapojovat určitou část bránice a břišních svalů. Tato svalová spolupráce zajistí lepší stabilizaci páteře. Pokud budete chtít chodit do posilovny, tak bych doporučoval až v této fázi – až budete vědět, jak si v posilovně páteř nadále nepřetěžovat. To vše můžeme stihnout i během dvou návštěv a máte jistotu, že Vás bolesti zad nepřekvapí.

Jirka: Pane doktore, poradite mi nejaky efektivni rychli cvik na bolest zad (konkr. oblast beder), na rychlou ulevu? Ja vim, ze pravidelne cviceni by bylo lepsi, ale nemam cas, jen narazove...
Odpověď: Poradím, ale na dálku je to těžké. Je nutný individuální zácvik.

Novák Jan: Maminka mi vždycky říkala, ať se nehrbím, že mi to zůstane, já jsem se hrbil a nezůstalo mi to, tak jak je to - jak moc ovlivňují špatné návyky v dětství pozdější vývoj tělesné schránky????!
Odpověď: Špatný pohybový vývoj má zásadní vliv na pozdější vznik bolesti pohybového aparátu i na vznik úrazů. Otázkou je, jaké svaly použijete k tomu, abyste se nehrbil. Pokud svaly používáte jednostranně, zaděláváte si na bolesti zad, i když jste "rovný". Je nutné vše posuzovat konkrétně, na daném člověku. Děkuji Vám všem za otázky a někdy opět nashledanou. Mějte se hezky. Tomáš Rychnovský

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 29. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď