Ruští vojáci se podle Moskvy začínají vracet do posádek, Kyjev to vítá

foto Nakládání vojenské techniky ruské armády na nákladní vlaky po skončení cvičení na jihu Ruska na snímku zveřejněném ruským ministerstvem obrany, 15. února 2022.

Moskva/Kijev/Washington/Minsk - Část ruských vojáků, soustředěných u hranic s Ukrajinou, se po skončení cvičení vrací do posádek, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Tento krok by mohl přispět ke snížení napětí mezi Ruskem a Západem, poznamenala agentura Reuters. Ukrajina a Západ uspěly ve snaze zabránit eskalaci z ruské strany, komentoval podle agentury AFP ruské stahování šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg ale uvedl, že Moskva zatím nijak nesnížila počet svých vojáků na hranici s Ukrajinou a má vše připraveno k okamžitému útoku.

"Společně s našimi partnery jsme dokázali zabránit nové eskalaci od Ruska," prohlásil Kuleba.

Kreml potvrdil stahování sil jako "běžný proces" návratu jednotek po cvičení do posádek. Podle Reuters také prohlásil, že americká varování, že Rusko zaútočí ve středu na Ukrajinu, jsou neopodstatněnou hysterií, určenou ke zvýšení napětí v Evropě.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová citovaná agenturou Reuters uvedla, že Británie bude muset vidět úplné stažení ruských jednotek od hranic s Ukrajinou, aby uvěřila, že Moskva neplánuje invazi.

"Jednotky Jižního a Západního vojenského okruhu, které splnily úkoly, již přistoupily k nakládání (vojenské techniky) na vagony a automobily a dnes zahájí cestu do svých vojenských posádek. Jednotlivé jednotky uskuteční přesun vlastními silami ve vojenských kolonách," oznámil mluvčí ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov. Oba zmíněné vojenské okruhy sousedí s Ukrajinou a v médiích a na sociálních sítích se objevily záběry ze stahování sil.

Mluvčí současně upozornil, že pokračuje cvičení ruských a běloruských jednotek v Bělorusku, jakož i další rozsáhlá cvičení, do kterých jsou zapojeny "prakticky všechny vojenské okruhy, flotily vojenského námořnictva a výsadková vojska". Na závěr manévrů v Bělorusku jsou pozváni jako pozorovatelé zahraniční vojenští přidělenci a novináři.

Na zprávu o stahování zareagoval pozitivně ruský trh a rubl, který byl v minulých dnech pod tlakem obav z nových západních sankcí v případě války, l krátce po oznámení ministerstva obrany posílil o 1,5 procenta, poznamenal Reuters.

Do Moskvy dnes přicestoval německý kancléř Olaf Schulz, který má o napjaté situaci kolem Ukrajiny jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Washington v minulých dnech vzhledem ke koncentraci ruských sil v blízkosti ukrajinských hranic opakovaně varoval před hrozící ruskou invazí, ke které by mohlo dojít "kdykoli". Rusko, které na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, popírá, že by mělo v úmyslu napadnout sousední zemi, a západní podezření odmítá jako "hysterii" a "dezinformace".

Stoltenebrg: Ruská vůle k jednání je pozitivní, Moskva ale stále může zaútočit

Signály o ruské vůli k dalším jednáním se Západem jsou důvodem k opatrnému optimismu, Moskva však zatím nijak nesnížila počet svých vojáků na hranici s Ukrajinou a má vše připraveno k okamžitému útoku. Novinářům to řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který ve středu projedná další postup NATO s ministry obrany členských zemí. Hovořit s nimi bude mimo jiné o plánovaném navyšování počtu jednotek ve východním křídle aliance.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí na poradě s prezidentem Vladimirem Putinem navrhl pokračovat v jednáních se Západem, což prezident podle agentury Interfax podpořil. Ministr obrany Sergej Šojgu zase prohlásil, že část vojenských cvičení již skončila a další brzy skončí.

"Z Moskvy přicházejí náznaky, že diplomacie by měla pokračovat. To dává důvod k opatrnému optimismu. Ale zatím jsme neviděli žádné náznaky snížení napětí přímo v terénu," prohlásil Stoltenberg, podle něhož NATO nemá informace o stažení jakýchkoli jednotek.

Rusko má podle aliance na 100.000 vojáků u svých hranic s Ukrajinou, dalších 30.000 jich vyslalo do Běloruska. Podle Západu jsou připraveni k útoku na sousední zemi. Moskva tvrdí, že jde o cvičení s cílem připravit se na možné ohrožení Ruska.

Stoltenberg zopakoval, že NATO neustoupí ruským požadavkům, které porušují základní principy aliance. Nezavře tedy dveře pro možný budoucí vstup Ukrajiny a nebude omezovat své působení v postkomunistických členských zemích.

Rusko podle něj může čekat pravý opak, pokud nesníží napětí. Stoltenberg uvítal například francouzskou nabídku vést novou bojovou jednotku v Rumunsku, další západní země včetně USA vysílají své vojáky do Polska či pobaltských zemí.

USA vyzývají občany k opuštění Běloruska kvůli aktivitě ruské armády u Ukrajiny

Spojené státy upravily svou výstrahu pro cesty do Běloruska, svým občanům nyní doporučují, aby zemi okamžitě opustili kvůli aktivitě ruských jednotek u běloruských hranic s Ukrajinou. Na svém webu to uvádí americké ministerstvo zahraničí.

"Kvůli navyšování nezvyklé a znepokojivé ruské vojenské aktivity poblíž hranic s Ukrajinou by si občané USA, kteří jsou v Bělorusku, nebo tam zvažují cestu, měli být vědomi, že situace je nepředvídatelná a v regionu panuje zvýšené napětí," píše americké ministerstvo zahraničí, které rovněž vyzývá Američany, aby "okamžitě odjeli veřejnými nebo soukromými prostředky".

USA vyzvaly ve čtvrtek svoje občany k opuštění Ukrajiny a v posledních dnech tvrdí, že ruská invaze může přijít v podstatě kdykoliv. V pondělí rovněž oficiálně přesunuly svou ambasádu z Kyjeva do Lvova na západě země.

Před cestami do Běloruska odrazuje i české ministerstvo zahraničí, občany, kteří se rozhodnou v zemi zůstat, vyzývá k maximální opatrnosti. Měli by podle něj mít rovněž připravený evakuační plán pro případ nouze.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď