Ruští senátoři chtějí změnit doktrínu jaderného zadržování

foto Novináři v ruském parlamentu. Ilustrační foto.

Moskva - Horní komora ruského parlamentu dnes vyzvala bezpečnostní radu státu, aby přehodnotila doktrínu jaderného zadržování. Oznámila to agentura RIA Novosti. Změny by se měly týkat podmínek pro použití jaderných zbraní a rozsahu reakce na nejaderný strategických útok protivníka.

Rada federace vyzvala k nové úpravě dokumentu Základy politiky Ruské federace v oblasti jaderného zadržování, který určuje podmínky pro nasazení jaderných zbraní. Podle dosavadního výkladu, který Kreml opakovaně potvrzoval, by ruská armáda použila jaderné zbraně jen jako obranu proti jadernému napadení.

Branný výbor Rady federace dnes podle RIA Novosti uspořádal besedu u kulatého stolu, která se věnovala budování armády "v podmínkách změněných forem a způsobů vedení války". Akce se kromě senátorů zúčastnili zástupci ministerstva obrany, generální štábu ruské armády a prezidentské bezpečnostní rady.

Účastníci kulatého stolu doporučili bezpečnostní radě, aby "připravila novou redakci Základů politiky Ruské federace v oblasti jaderného zadržování, která určuje podmínky přechodu Ruské federace k nasazení jaderných zbraní a určuje rozhodování o odvetných opatřeních v případě, že protivník použije nadzvukové zbraně nebo jiné druhy strategických nejaderných zbraní," uvedla RIA Novosti. Doporučení kulatého stolu není závazné.

K přehodnocení jaderné doktríny horní parlamentní komora vyzvala v době intenzivního přezbrojování armády, která má podle Kremlu dostat i vysoce vyspělé nejaderné strategické zbraně. Prezident Vladimir Putin letos v březnu v parlamentním projevu hovořil o zbraních, "které žádná jiná armáda nemá".

Podle ruského odborného tisku jde zejména o nové nadzvukové balistické rakety Kinžal, těžké mezikontinentální rakety Sarmat, podmořské drony, laserové zbraně a nové typy raket na jaderný pohon s údajně neomezeným doletem. Na podobných zbraních se podle západního tisku pracuje i v USA a Číně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 16°C

Celá předpověď