Ruští partyzáni tvrdí, že získali kontrolu nad jednou obcí v Belgorodské oblasti

foto Ilustrační foto - Bojovníci jedné ze skupin, které se hlásí k dřívějšímu útoku v ruské Belgorodské oblasti, před tiskovou konferencí. 24. května 2023. 

Moskva - Ozbrojená skupina Ruský dobrovolnický sbor tvrdí, že získala pod svoji kontrolu obec Novaja Tavolžanka v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou. Gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov přiznal, že ruské vládní složky se do obce kvůli ostřelování nemohou dostat. Informoval o tom ve svém ruskojazyčném vydání web BBC News.

Údajné ovládnutí obce, která má zhruba 5000 obyvatel, ohlásila milice ve videu na komunikační platformě telegram. "Novaja Tavolžanka dál nezajímá regionální ani federální úřady. Jediné zastoupení v opuštěné obci má Ruský dobrovolnický sbor," uvedlo uskupení v komentáři k videu, které ukazuje dva ozbrojené muže stojící na pusté ulici s praporem milice.

Soudě podle dnešního vyjádření gubernátora Belgorodské oblasti většina obyvatel z obce uprchla. Gubernátor dnes zároveň přiznal, že úřady nemají možnost zjistit, jaká je v Nové Tavolžance aktuální situace. "Dnes tam zatím nemůžeme vstoupit. Víme, že tam je podle šéfa okruhu zhruba 100 lidí, ale ostřelování nám v posledních dvou dnech neumožňuje informaci upřesnit," citovala BBC jeho vyjádření zveřejněné na sociální síti VKontaktě.

Ozbrojené střety v Belgorodské oblasti vypukly před dvěma týdny. K útokům se přihlásily nejprve Ruský dobrovolnický sbor a Legie Svoboda Rusku, které podle dostupných informací tvoří zřejmě Rusové působící na Ukrajině. O víkendu své zapojení ohlásil mimo to také takzvaný Polský dobrovolnický sbor, jenž působí na straně ukrajinských ozbrojených sil.

Úřady Belgorodské oblasti kromě toho pravidelně informují o ostřelování nebo útocích bezpilotních letounů. Kyjev své zapojení do těchto útoků nepřiznává.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď