Růst tržeb obchodníků v listopadu zpomalil na 2,9 procenta

foto Vývoj tržeb maloobchodu, vývoj tržeb maloobchodu.

Praha - Meziroční růst tržeb obchodníků, kromě prodejů motorových vozidel, v listopadu zpomalil na 2,9 procenta z říjnových 3,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Na růstu tržeb v maloobchodu oproti loňsku se podle statistiků nejvíce podílely prodeje e-shopů. Meziměsíčně maloobchodní tržby stouply o 0,1 procenta.

Maloobchodní tržby za nepotravinářské zboží vzrostly v listopadu meziročně o 5,7 procenta a za potraviny o 0,2 procenta. Klesly naopak tržby z prodeje pohonných hmot, a to o 1,4 procenta.

"Vyšší tržby zaznamenaly všechny hlavní typy prodejen spotřebního zboží, nejvyšší tempo vykázal internetový a zásilkový prodej," sdělila ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Růst tržeb z prodeje zboží internetových obchodů a zásilkových služeb činil 14,5 procenta. Dařilo se i specializovaným prodejnám nepotravinářského zboží. Třeba tržby obchodů s počítačovými a komunikačními zařízeními stouply o 8,8 procenta.

Celkový meziroční růst tržeb obchodníků za listopad byl vyšší po očištění o sezonní vlivy, kdy dosáhl 3,7 procenta. I podle očištěných údajů ale růst zpomaloval. V září totiž tržby v maloobchodu rostly po očištění o 4,9 procenta a v říjnu o 4,6 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v listopadu bez očištění meziročně o 2,2 procenta a po očištění o 5,5 procenta. Meziměsíčně se zvýšily o 1,4 procenta.

Analytici: Růst maloobchodních tržeb letos zpomalí 

Výsledky maloobchodních tržeb včetně prodejů aut za loňský listopad dopadly podle analytiků mírně nad očekáváním. Pozitivní vliv má nízká nezaměstnanost a zvyšování mezd. V důsledku zpomalení ekonomiky analytici předpovídají dopad i na maloobchod a jeho oslabení na zhruba tři procenta, vyplynulo z ankety ČTK.

"Domácnosti i nadále v nákupech povzbuzuje svižný růst mezd. Průměrná mzda by si celkem za uplynulý rok měla udržet dynamiku okolo sedmi procent. To je dáno pro spotřebitele příznivou situací na trhu práce, kde vládne i nadále extrémně nízká nezaměstnanost. Spotřebitelská důvěra se proto stále nachází na vysoké úrovni, ačkoliv v druhé polovině loňského roku mírně klesala. Strach ze zhoršení finanční situace je stále na nízké úrovni," uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Meziroční růst tržeb obchodníků, kromě prodejů motorových vozidel, v listopadu zpomalil na 2,9 procenta z říjnových 3,4 procenta. "Pokud prosincový maloobchod nevykáže výraznější zlepšení, pak spotřeba domácností může ztratit postavení hlavního tahouna ekonomiky ve čtvrtém kvartálu loňského roku," upozornil ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

Analytici předpokládají za loňský rok růst maloobchodních tržeb bez prodejů a oprav aut přibližně o pět procent. Výsledek by tak měl být podle hlavního ekonoma Generali Investments Radomíra Jáče srovnatelný s dynamikou vykázanou v roce 2018.

Letos bude podle analytiků slábnout růst mezd, mírně zvýšit by se mohla i nezaměstnanost, což se projeví v nižší spotřebě. V obchodech se tak podle Petra Dufka z ČSOB nelze letos spoléhat na další prudký růst útrat, vyjma e-shopů. Ty podle něj ještě nevyčerpaly stávající potenciál, uvedl.

Mezi českými spotřebiteli panuje zatím podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy dobrá nálada. Zároveň ale sílí obava z vlastní finanční situace především kvůli zprávám o snižování počtu pracovníků v jistých segmentech průmyslové výroby, řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď