Růst populace v Číně je nejmenší od zavedení politiky jednoho dítěte

foto Muž s dítětem na náměstí Brány nebeského klidu v Pekingu na snímku z 3. května 2021.

Peking - Čínská populace rostla v uplynulém desetiletí nejpomaleji od zavedení politiky jednoho dítěte v 70. letech 20. století. Loni žilo v Číně 1,41 miliardy lidí. Podle agentury Reuters to vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků sčítání lidu, které čínský statistický úřad provedl v roce 2020.

Populace v pevninské Číně vzrostla za poslední dekádu o 5,38 procenta na 1,41 miliardy. Za desetiletí před sčítáním v roce 2010 stoupl počet obyvatel o 5,84 procenta na 1,34 miliardy. Dnes zveřejněný růst těsně zaostal za vládním cílem z roku 2016, podle nějž mělo být v Číně do roku 2020 na 1,42 miliardy obyvatel.

Výsledky sčítání vytvářejí podle Reuters další tlak na Peking, aby zatraktivnil pobídky pro páry a přiměl je pořizovat si více než pouze jednoho potomka. "Mít dítě je pro ženy v mém věku obrovská rána pro rozvoj kariéry," řekla agentuře Reuters 26letá Annie Čangová, která pracuje v Šanghaji v pojišťovnictví a loni v dubnu se vdala. "Vychovávání dítěte v Šanghaji je navíc strašně drahé. Po porodu se také můžete rozloučit se svobodou," dodala.

Čínská státní média byla v posledních měsících ohledně vyhlídek demografického vývoje v zemi čím dál pesimističtější, podle nich se populace může začít zmenšovat již v příštích několika letech. Organizace spojených národů odhaduje, že počet obyvatel pevninské Číny dosáhne vrcholu v roce 2030 a poté začne klesat.

Deník Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací koncem dubna uvedl, že čínská populace v roce 2020 v porovnání s předchozím rokem dokonce už poklesla. Národní statistický úřad to tehdy popřel a uvedl, že počet obyvatel vzrostl.

Ning Ťi-če z čínského statistického úřadu řekl, že loni se narodilo v Číně 12 milionů dětí, což je výrazný pokles ve srovnání s rokem 2016, kdy to bylo 18 milionů dětí. Podle Ninga je nízká míra porodnosti přirozeným důsledkem sociálního a hospodářského rozvoje země a je v souladu s trendem ve vyspělých zemích. V Číně v roce 2020 připadalo na jednu ženu 1,3 dítěte, což je podobný údaj, jako registruje Japonsko či Itálie, píše agentura Reuters.

Ekonomové ale varují, že v rychle stárnoucích rozvíjejících se zemích v Asii, jako je Čína či Thajsko, by mohla populace výrazně zestárnout rychleji, než tyto státy dostatečně zbohatnou. Předpokládat lze snižování počtu obyvatel v produktivním věku, větší tlak na zdravotní a sociální péči a s tím spojené negativní dopady na ekonomický růst země.

Sčítání lidu proběhlo v Číně koncem roku 2020, kdy sedm milionů sčítacích komisařů obcházelo jednotlivé domácnosti a sbíralo informace.

Čínská vláda se dlouho snažila bránit populačnímu růstu, který by podle ní bránil vzestupu ekonomiky i prosperity. V roce 2016 Čína nahradila politiku jednoho dítěte, uplatňovanou od konce 70. let s cílem zastavit tehdejší populační explozi, limitem dvou dětí na jeden pár. Tato reforma navzdory dvouletému nárůstu porodnosti, který bezprostředně následoval, klesající trend nezvrátila. "Politika druhého dítěte měla na porodnost pozitivní dopad, projevila se ale jen krátkodobě," prohlásila Jüe Su z analytické společnosti The Economist Intelligence Unit.

Podle expertů citovaných BBC a agenturou Reuters je pravděpodobné, že Čína v příštích letech dovolí rodinám mít libovolný počet dětí. "Stane se tak v roce 2021, 2022 nebo velmi brzy," řekl agentuře demograf Chuang Wen-čang z nevládní organizace Center for China and Globalization.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď