Rusové ztrácejí pozice u Bachmutu, tvrdí ukrajinský velitel

foto Ukrajinský voják si zacpává uši během dělostřelecké palby na ruské pozice u Bachmutu, 29. května 2023. 

Kyjev - Ruská vojska dále ztrácejí pozice u města Bachmut v Donbasu na východě země, kde ukrajinské jednotky postupují na křídlech, uvedl dnes na sociální síti Telegram velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Generál své tvrzení podle listu Ukrajinska pravda podpořil i zveřejněním záběrů z bojové akce 3. úderné brigády. Ukrajinské útoky severně a jihozápadně od Bachmutu hlásí také analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).

"Úsek fronty u Bachmutu. (Ukrajinské) obranné síly pokračují v postupu na křídlech, nepřítel ztrácí pozice u Bachmutu," napsal Syrskyj.

"U Bachmutu naše vojska přešla z obrany do útoku," uvedla dnes také náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. "Za uplynulých 24 hodin jsme na různých místech postoupili od 200 po 1100 metrů," napsala na telegramu.

Ruské velení podle Maljarové zareagovalo vysláním záloh k posílení obrany. Žoldnéři z Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny podle ní zůstávají v týlu, zatímco bojují pravidelné armádní jednotky a do boje jsou nasazováni také výsadkáři.

Třetí úderná brigáda, z jejíž akce zveřejnil záběry velitel pozemních sil Syrskyj, podle dostupných informací vznikla loni v listopadu, původně z veteránů pluku Azov, jako vysoce mobilní, dobře vyzbrojená a vycvičená síla schopná nasazení jak v obranných, tak útočných operacích. Od ledna byla nasazena u Bachmutu, který od loňského léta byl místem jedné z nejurputnějších a nejkrvavějších bitev války Ruska proti Ukrajině. Zatímco Rusové minulý měsíc ohlásili dobytí Bachmutu, Ukrajinci tvrdí, že se z města úplně nestáhli.

ISW s odvoláním na ruské zdroje uvádí, že ukrajinské síly pronikly do obce Berchivka, ležící asi šest kilometrů severně od Bachmutu, kde pokračuje boj o ovládnutí obce, kterou ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny podle svého vůdce Jevgenije Prigožina dobyli v únoru. Ukrajinci postoupili podle ISW také u obce Kliščijivka, asi sedm kilometrů jihozápadně od Bachmutu. Ovládli také výšiny u silnice E-40 mezi Bachmutem a Slovjanskem. Analytici také připomněli Prigožinovo tvrzení, že ruská vojska ztratila blíže neupřesněné pozice u obce Rozdolivka, ležící 18 kilometrů severovýchodně od Bachmutu.

Podobná tvrzení nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď