Ruský voják, který odmítl válčit na Ukrajině, dostal 13 let za dezerci

foto Ilustrační foto - Ruský voják cvičí střelbu pod dohledem střeleckého instruktora v Doněckém regionu 31. ledna 2023.

Moskva - Ruský vojenský soud na Sachlinu odsoudil k 13 letům odnětí svobody vojáka, který odmítl bojovat ve válce proti Ukrajině, přestože měl s armádou uzavřený profesionální kontrakt. O případu informovala média s odvoláním na sdělení soudu. V něm odsouzený figuruje jen jako "voják K.", ale v médiích se mezitím objevilo plné jméno odsouzeného. Trest si má podle verdiktu odpykat ve vězeňském táboře s přísným režimem.

Maxim Kočetkov byl za dezerci odsouzen k devíti rokům, ale protože už byl v únoru odsouzen k podmíněnému trestu za svévolné opuštění jednotky, nakonec si má odpykat 13 let, vysvětlila stanice Nastojaščeje vremja. Voják podle vyšetřovatelů v květnu opustil svou jednotku a nevrátil se ve snaze vyhnout se odeslání do války. Policisté jej zatkli na počátku července.

Kočetkov byl podle zpravodajského kanálu Sota spolu s dalšími ruskými vojáky odmítajícími bojovat už loni vězněn v nelidských podmínkách v bývalé věznici v jedné vsi v Ruskem okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. O poměrech za ostnatým drátem informovala novináře Kočetkova matka, podle které část uvězněných vojáků násilím a hrozbami donutili souhlasit s odesláním na frontu a další část z nich "zmizela neznámo kde", což se týkalo zejména důstojníků odmítajících bojovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď