Ruský víceúčelový modul Nauka zakotvil u ISS

foto Ruský víceúčelový modul Nauka před připojením k Mezinárodní vesmírné stanici 29. července 2021.

ISS (oběžná dráha) - Ruský víceúčelový modul Nauka se úspěšně připojil k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom na twitteru ruská vesmírná agentura Roskosmos. Projekt modulu provázely mnohaleté odklady, sloužit má především jako vědecká laboratoř.

Fotogalerie

Modul se připojil k modulu Zvezda na ISS v 16:29 minut moskevského času (15:29 SELČ), o tři minuty později, než bylo plánováno. Roskosmos podle agentury AFP nejprve uvedl, že systémy samotné stanice i modulu Nauka fungují, tak jak mají.

Několik hodin po zakotvení modulu ale astronauté ohlásili, že se nečekaně spustily jeho motory. Americká vesmírná agentura NASA na twitteru uvedla, že spuštěné motory vychylovaly stanici z její polohy o 45 stupňů. Aby astronauté vyvážili pohyb, nastartovali motory také v ruském segmentu stanice. Po tomto zásahu se orbitální komplex navrátil do své původní pozice. Posádka nebyla v nebezpečí.

Dvaadvacetitunový laboratorní modul Nauka vynesla minulý týden na oběžnou dráhu raketa z kazašského kosmodromu Bajkonur. Má poskytnout více prostoru pro vědecké experimenty i samotnou posádku.

Původní plán počítal s vynesením do vesmíru v roce 2007, kvůli technickým problémům byl však start několikrát odložen. V roce 2013 experti našli závadu na palivovém systému, který se musel složitě a s velkými náklady vyměnit. Modernizací a opravami mezitím prošly i další systémy, připomněla agentura AP.

Nauka je prvním novým modulem v ruské části ISS od roku 2010. Posádka bude muset před jeho plným zprovozněním vykonat mnoho úkonů včetně jedenácti výstupů do volného vesmíru, s nimiž se započne na začátku září.

Nauka nahradila modul Pirs, který sloužil jako spojovací uzel a přechodová komora. Ten se od vesmírné stanice odpojil v pondělí a posléze zanikl v zemské atmosféře nad Tichým oceánem.

Nový přírůstek na orbitální stanici má rozšířit technické a provozní schopnosti jejího ruského segmentu. Poskytne spojovací uzel pro pilotované lodě Sojuz a nákladní Progress, umožní přečerpávat palivo z nádrží lodí Progress na ISS, řídit orientaci stanice vlastními motory, vyrábět kyslík pro šest lidí a regenerovat vodu z moči. Modul je také vybaven evropským robotickým ramenem ERA, které umožní manipulace na vnější straně orbitálního komplexu bez potřeby pracovních směn posádky v otevřeném vesmíru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď