Ruský velvyslanec obdržel nótu požadující náhradu škod po výbuchu

foto Na snímku z 22. prosince 2014 vojáci hlídají areál vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku.

Praha - Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes předal ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu, která uplatňuje mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích a požaduje plnou náhradu škod způsobených explozí. Nótou Česko vyzývá Rusko k jednání v této záležitosti. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo zahraničí. Moskva přirovnala českou žádost o kompenzaci k vyděračství.

"Náměstek Smolek předal ruskému velvyslanci diplomatickou nótu uplatňující mezinárodněprávní odpovědnost Ruské federace za její zapojení do explozí muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, požadující plnou náhradu škod způsobených tímto mezinárodně protiprávním činem a vyzývající ruskou stranu k jednání v této záležitosti," uvedlo ministerstvo.

Skupina poslanců v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) před několika dny předložila do Sněmovny návrh zákona o jednorázovém odškodnění kraje, obcí a obyvatel za omezení po výbuchu. Dohromady by mezi ně stát rozdělil podle předlohy až 700 milionů korun. Odškodnění by se týkalo Zlínského kraje, obcí Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a města Slavičín. Předkladatelé ze sedmi koaličních i opozičních klubů chtějí, aby dolní komora schválila návrh zákona zrychleně už v prvním čtení. Nejprve jej ale musí posoudit kabinet.

Smolek zároveň velvyslanci sdělil, že zařazení České republiky na seznam "nikoli přátelských" států představuje porušení mezinárodního práva. Konkrétně jde o Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích a smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci. Nařízení by podle české diplomacie mělo být zrušeno.

Diplomatickou roztržku s Ruskem vyvolalo zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva zjištění odmítla a reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců ambasády v ruské metropoli.

Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd mělo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Rusko také v polovině května zařadilo Česko a USA jako jediné na nově vytvořený seznam zemí, které nejsou přátelské. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v rozhovoru s ČTK minulý týden řekl, že stažení ČR ze seznamu by byl jeden z důležitých předpokladů k obnovení seriózního politického dialogu.

Moskva přirovnala českou žádost o kompenzaci za Vrbětice k vyděračství

Českou žádost o náhradu škod za výbuchy ve Vrběticích adresovanou Moskvě přirovnala dnes mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová k vyděračství. V příspěvku na sociální síti Telegram také uvedla, že čeští představitelé každým svým oznámením a každým krokem jen potvrzují, že Moskva Česko oprávněně označila za zemi, která není vůči Rusku přátelská.

"Obvykle jsou ti, kdo se chovají podobným způsobem a bez soudu a důkazů, ale za pomoci výhrůžek a urážek požadují peníze, nazýváni vyděrači," napsala Zacharovová.

Také šéf ruského mezinárodního parlamentního výboru Leonid Sluckij se dnes podle agentury TASS vyjádřil k české žádosti velmi kriticky a označil ji za absurdní. "Absurdita požadavků ze strany Česka, které po Rusku požaduje kompenzaci škody za výbuchy ve vojenských skladech ve Vrběticích, je srovnatelná jen s absurditou samotných tvrzení, že do tohoto incidentu jsou zapojeny ruské tajné služby," řekl Sluckij.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 18. září 2021

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď