Ruský soud prodloužil o tři měsíce vazbu novináře Gershkoviche

foto Americký novinář Evan Gershkovich u soudu v Moskvě, 18. dubna 2023.

Moskva - Ruský soud dnes prodloužil o tři měsíce vazbu amerického novináře Evana Gershkoviche z listu The Wall Street Journal (WSJ). Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Tajná služba FSB zatkla žurnalistu na konci března a viní ho ze špionáže. Reportér obvinění odmítá.

"Soud obdržel žádost vyšetřovatelů o prodloužení preventivního opatření v podobě vazby obviněného do 30. srpna," uvedla odpoledne tisková služba soudu. Zanedlouho TASS informoval o prodloužení vazby pro žurnalistu o tři měsíce a jeden den. Jeho současné zadržení ve vazební věznici je platné do 29. května.

Ruská agentura Interfax uvedla, že žurnalistovi rodiče - někdejší sovětští emigranti, kteří žijí v americkém New Jersey - přijeli do Moskvy a ruské úřady je dnes vpustily do budovy soudu. Samotného jednání se však nezúčastnili, protože se odehrálo za zavřenými dveřmi. TASS to vysvětlil utajovanými materiály v novinářově případu. Celý případ je zahalen tajemstvím, poznamenala agentura AP, podle níž ruské úřady neupřesnily jaké - jestli vůbec nějaké - důkazy na podporu obvinění ze špionáže shromáždily.

FSB zadržela Gershkoviche v Jekatěrinburgu na Urale. Tvrdí, že ho chytila při pokusu získat tajné informace, shromaždoval podle ní informace o vojenskoprůmyslovém odvětví v Rusku. Následně ho ruští vyšetřovatelé obvinili ze špionáže. Gershkovich čelí obviněním, za které hrozí až 20 let vězení, uvedla agentura Reuters.

Krátce po zadržení ho bezpečnostní složky odvezly do moskevské vazební věznice Lefortovo a soud na něj uvalil vazbu. V Lefortovu, nechvalně proslulé věznici, která za komunismu spadala pod tajnou službu KGB, jsou drženi lidé podezřelí ze špionáže a dalších závažných trestných činů.

Dvatřicetiletý novinář i WSJ obvinění ze špionáže opakovaně odmítli jako zcela nepodložená. Americký prezident Joe Biden označil reportérovo uvěznění jako "zcela nelegální". Gershkovich je prvním americkým zpravodajem od doby studené války, který byl v Rusku zadržen kvůli obvinění ze špionáže.

Spojené státy dnes znovu vyzvaly Moskvu, aby Gershkoviche propustila. Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby podle agentury Reuters uvedl, že Spojené státy žádají o konzulární přístup ke Gershkovichovi. Zároveň prohlásil, že žurnalista neměl být zadržen a Rusko by ho mělo okamžitě propustit.

Zástupci amerického velvyslanectví v Moskvě mohli Gershkoviche navštívit ve vazbě podle dostupných informací nejméně jednou, jiné konzulární návštěvy ruské úřady ovšem podle AP nepovolily. Minulý týden úřady zamítly žádost americké ambasády o konzulární návštěvu v odvetě za to, že Washington odmítl udělit víza prokremelským novinářům, kteří měli provázet šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova do newyorského sídla OSN. Rusko nyní předsedá Radě bezpečnosti OSN.

Lavrov před několika dny uvedl, že Bílý dům je v telefonickém kontaktu s představiteli Kremlu a požaduje propuštění Gershkoviche a také dalšího Američana Paula Whelana, kterého už dříve v Rusku odsoudili k 16 rokům za mřížemi za údajnou špionáž. Lavrov zároveň sdělil, že kontakty na úrovni ministrů USA a Rusko nemají. Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v poslední době mimořádně napjaté, mimo jiné kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď