Rusko zaútočilo na Kyjev i Oděsu

foto Starosta ukrajinského Kyjeva Vitalij Kličko stojí před budovou poškozenou útokem ruského dronu, 8. května 2023.

Kyjev - Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na ukrajinskou metropoli Kyjev i přístavní Oděsu na jihozápadě země. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž některé části Kyjeva zasáhly trosky dronů. Zranění při útocích na hlavní město utrpělo nejméně pět lidí.

Fotogalerie

Celkem podle ukrajinského generálního štábu v noci na dnešek Rusko na Ukrajinu zaútočilo 35 drony Šáhed íránské výroby. Všechny se podle něj podařilo sestřelit.

Jeden z dronů sestřelený nad západem Kyjeva podle zdejších úřadů zranil dva lidi, v centrální části města pak trosky dalšího bezpilotního letounu dopadly na dvoupodlažní dům. Tři další zraněné si v ukrajinské metropoli vyžádal výbuch v severozápadní části města.

Rusko v noci zaútočilo v Charkovské, Chersonské, Mykolajivské a Oděské oblasti celkem 16 raketami, podniklo 61 leteckých úderů a 52krát pálilo ze salvových raketometů. Ukrajinský generální štáb v této souvislosti píše o mrtvých a zraněných civilistech. Jen v Charkovské oblasti bylo podle šéfa tamní vojenské správy Oleha Syněhubova zraněno osm lidí, z toho sedm ve městě Balaklija.

Exploze vedle Kyjeva otřásla také Oděsou, proti níž směřoval raketový útok. Poté zde začal hořet sklad potravin, kde byli zraněni tři lidé a jeden člověk se pohřešuje. Podle mluvčího ukrajinských vzdušných sil Jurije Ihnata, na kterého se odkazuje server RBK-Ukrajina, vypustili Rusové osm protilodních střel Ch-22, z nichž část dosáhla svých cílů v Oděské oblasti.

Ukrajinská média informují také o výbuších v Chersonu na jihu země.

Nadále se bojuje i o východoukrajinský Bachmut, který se ruské síly dlouhé měsíce snaží dobýt. Ukrajinská armáda uvedla, že ruští vojáci ještě zintenzivnili ostřelování města, které mělo před válkou 70.000 obyvatel, s cílem získat nad ním úplnou kontrolu do úterý, kdy si Rusko připomene výročí svého vítězství nad nacistickým Německem.

Reuters dnes také uvedl, že z oblastí okolo Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupují ruské síly, bylo evakuováno 1679 lidí, včetně 660 dětí. Evakuaci části obyvatel 18 obcí ležících v blízkosti fronty v záporožském regionu oznámil šéf zdejší ruské okupační správy minulý týden.

Situace okolo Záporožské jaderné elektrárny je stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná, varoval v návaznosti na to v sobotu šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď