Moskva - Rusko zakázalo společnostem ze zemí, které Moskva označuje jako nikoli přátelské, do konce roku prodávat podíly v klíčových energetických projektech a bankách. Vyplývá to z dnes zveřejněného dekretu podepsaného prezidentem Vladimirem Putinem, na který upozornila agentura Reuters. Po začátku invaze Moskvy na Ukrajinu uvalily západní země a jejich spojenci včetně Japonska na Rusko řadu sankcí. Moskva reagovala mimo jiné tím, že brání zahraničním společnostem působícím v zemi, aby z Ruska odešly, a v některých případech zabavila jejich majetek.
Dekret s okamžitou platností zakazuje investorům ze zemí, které podpořily sankce proti Rusku, prodávat aktiva ve společných podnicích, bankách, strategických subjektech, společnostech vyrábějících energetická zařízení, a v dalších projektech zaměřených na těžbu ropy, zemního plynu, uhlí a niklu.
Putin může v určitých případech vydat zvláštní výjimku, aby se obchody mohly uskutečnit, uvádí se v dekretu. Vláda a centrální banka mají připravit seznam bank ke schválení Kremlem. V dekretu nejsou jmenovitě uvedeni žádní investoři.
Zákaz se týká téměř všech velkých finančních a energetických projektů, v nichž mají zahraniční investoři dosud podíl, a to včetně projektu Sachalin 1 na těžbu ropy a plynu.
Ve čtvrtek ruský státní ropný šampion Rosněfť obvinil ExxonMobil z poklesu těžby v projektu Sachalin 1. Americká energetická společnost předtím v podání pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) informovala, že se chystá převést svůj 30procentní podíl "na jinou stranu".
Americká firma těžbu ropy a plynu na Sachalinu 1 na ruském Dálném východě provozovala. V roce 2021 projekt produkoval 220.000 barelů ropy a plynu denně. Produkce se po západních sankcích na ruský obchod po invazi Moskvy na Ukrajinu snížila na pouhých 10.000 barelů denně.
Putin podepsal na začátku července dekret, který převádí práva k rozsáhlému plynárenskému a ropnému projektu Sachalin 2 na nově vytvořenou ruskou společnost. Vládní nařízení ze 2. srpna dalo zahraničním investorům v projektu, tedy britsko-nizozemské společnosti Shell a japonským firmám Mitsui a Mitsubishi, měsíc na to, aby se přihlásili o své podíly v novém subjektu. Nový, dnes zveřejněný dekret se netýká projektu Sachalin 2, napsala Reuters.
Společnost Shell hledala možnosti, jak z projektu odstoupit. Tokio si naopak přeje, aby si japonské společnosti své podíly v projektu ponechaly.
Italské banky UniCredit a Intesa, americká skupina Citi a rakouská Raiffeisen nadále hledají možnosti, jak z Ruska odejít. Jiné banky, například Société Générale a HSBC, se už svých ruských aktiv zbavily.