Rusko zahájilo další námořní cvičení v Černém moři

foto Ilustrační foto - Ruské lodě na u dálněvýchodního ostrova Sachalin během vojenských manévrů v červenci 2013.

Moskva - Více než tři desítky ruských plavidel zahájily cvičení v Černém moři, ohlásilo ruské ministerstvo obrany. Do manévrů se podle něj zapojí také letectvo a pobřežní obrana, která má cvičit obranu Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova Krym. Nové rozsáhlé námořní cvičení, jehož součástí budou i ostré střelby, Rusko zahájilo v době stoupajícího napětí ve vztazích se Západem, který se obává ruské invaze na Ukrajinu.

"V různých etapách cvičení lodní uskupení a jednotky pobřežních vojsk a námořního letectva provedou také raketové a dělostřelecké střelby a bombardování cílů na moři, pobřeží a ve vzduchu," uvedlo ministerstvo podle agentury Interfax. "Cílem cvičení je obrana pobřeží Krymu, základen Černomořské flotily a také hospodářských objektů, námořních tras a oblastí ekonomické činnosti před možným vojenským ohrožením ze strany předpokládaného protivníka," dodali vojáci.

Ruské lodě vypluly ze Sevastopolu a Novorossijska, cvičení řídí velitel Černomořské flotily, admirál Igor Osipov.

Washington varuje, že ruská invaze na Ukrajina může nastat "kdykoliv". Rusko, které v roce 2014 anektovalo Krym a podpořilo povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, popírá, že by mělo v úmyslu sousední zemi napadnout. Ruská diplomacie odmítla americká varování jako "hysterii" a "dezinformace". Moskva nicméně od Západu požaduje bezpečnostní záruky, včetně toho, že se Ukrajina nestane členem NATO.

Agentura AFP připomněla, že Rusko minulý měsíc ohlásilo sérii námořních cvičení v Atlantiku, arktických mořích, Středozemním moři a v Tichém oceánu. Zúčastnit se jich má celkem 140 plavidel, více než 60 letadel a vrtulníků a okolo 10.000 vojáků a námořníků. Současně Rusko pořádá vojenské cvičení v Bělorusku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď