Rusko útok na Ukrajinu nechystá, řekl ruský velvyslanec při EU Čižov

foto Ilustrační foto - Nakládání vojenské techniky ruské armády na nákladní vlaky po skončení cvičení na jihu Ruska na snímku zveřejněném ruským ministerstvem obrany, 15. února 2022.

Berlín - Rusko nechystá útok na Ukrajinu nyní ani v blízké budoucnosti. Německému listu Die Welt to řekl ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov. Varování Spojených států, že ruské jednotky podniknou invazi na Ukrajinu možná už dnes, diplomat odmítl. "Války v Evropě jen málokdy začínají ve středu," citovala z jeho vyjádření agentura DPA.

"Mohu co se týče Ruska ujistit, že tuto středu se žádný útok neuskuteční. Eskalace nenastane ani v nadcházejícím týdnu, ani v týdnu poté ani další měsíc," řekl Čižov. "Když padají obvinění - zvláště tato závažná obvinění vůči Rusku - pak by tu měla být i zodpovědnost, aby je podpořily důkazy. Jinak jde jen o pomluvy," dodal.

Americký prezident Joe Biden v úterý řekl, že Rusko na hranicích s Ukrajinou shromáždilo na 150.000 vojáků a že ruský útok na Ukrajinu je stále jednou z "velmi reálných možností". Server Politico s odvoláním na tři oficiální zdroje z Washingtonu a Evropy o víkendu napsal, že by ruská invaze na Ukrajinu mohla začít 16. února.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď