Rusko porušuje mezinárodní právo, řekl Zelenskyj Radě bezpečnosti OSN

foto Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoří přes videospojení k Radě bezpečnosti OSN v New Yorku, 27. září 2022.

New York/Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil přes videospojení k Radě bezpečnosti OSN. Rusko porušuje mezinárodní právo, prohlubuje konflikt a je jen otázkou času, kdy Moskva zničí poslední fungující mezinárodní instituci, řekl Zelenskyj s odkazem na shromáždění, ke kterému hovořil. OSN projev živě přenášela na svých stránkách.

Zelenskyj zmínil podle něj pět hlavních důkazů o ruském porušování mezinárodního práva. Patří mezi ně ignorování zpráv Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o dění v Záporožské jaderné elektrárně a "jaderné vydírání", řekl Zelenskyj s odkazem na nedávné výroky ruských představitelů, že Moskva je připravena použít všechny dostupné zbraně.

"Před týdnem jsem představil plán na dosažení smíru, přičemž Moskva reagovala mobilizací, která se navíc soustřeďuje na odlehlé oblasti nebo Krym," uvedl prezident. Čtvrtým důkazem jsou podle něj "takzvaná referenda" o připojení ovládaných území k Rusku. "Lidé musí vyplňovat papíry se zbraní u hlavy," řekl o mezinárodně neuznávaném hlasování, které dnes skončilo v Ruskem ovládaných částech Ukrajiny.

Posledním a nejviditelnějším důkazem je snaha o připojení okupovaných území k Rusku a mobilizaci tamních obyvatel, které chce Moskva poslat bojovat proti jejich vlasti, Ukrajině, dodal Zelenskyj.

Bezprostředně před Zelenského projevem náměstek generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti na zasedání Rady bezpečnosti zopakoval, že OSN podporuje "územní celistvost Ukrajiny" v rámci jejích "uznaných hranic", uvedla AFP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď