Rusko podle Ukrajinců poškodilo infrastrukturu desítek obcí

foto Psychiatrická klinika v ukrajinském Kramatorsku zasažená ruským bombardováním, 7. září 2022.

Kyjev - Infrastrukturu asi pěti desítek obcí na jihu a na východě Ukrajiny poškodilo poslední ruské ostřelování, uvedlo dnes ráno velení ukrajinské armády. Ruské okupační jednotky se podle Kyjeva dál soustředí na plné obsazení Doněcké oblasti. V noci na dnešek ruské jednotky znovu ostřelovaly Záporožskou jadernou elektrárnu, což vedlo k nouzovému spuštění dvou záložních dieselagregátů.

Rusové se také snaží organizovat obranu již okupovaných území a též o vzdušný průzkum spojený s ostřelováním, doplnil ukrajinský generální štáb.

Ruskojazyčný servis BBC informoval o použití íránských sebevražedných dronů ruskou stranou k "poměrně efektivnímu" ničení ukrajinského dělostřelectva. Podle zprávy ukrajinského jižního operačního velení je nyní ruská armáda používá také k úderům na civilní objekty.

Jedním z ostřelovaných cílů se v noci na dnešek znovu stala ruskými silami obsazená a nyní odstavená Záporožská jaderná elektrárna, informovala ukrajinská společnost Enerhoatom, která zařízení provozuje. Okupanti podle jejích informací poškodili komunikační zařízení šestého bloku. Tím byly odpojeny blokové transformátory a transformátory vlastní potřeby energetické jednotky.

Dočasně byly naopak nouzově spuštěny dva dieselgenerátory bezpečnostního systému chlazení reaktoru. Později ukrajinští pracovníci elektrárny obnovili napájení bloku, dieselové generátory vypnuli a uvedli do pohotovostního režimu.

Ukrajinské jednotky se v posledním dni kromě vlastního ostřelování ruských pozic snažily přerušit komunikační kanály okupačních sil v Chersonské oblasti. Jednotky protivzdušné obrany podle generálního štábu zničily jeden ruský letoun Su-25.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 26. září 2022

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď