Rusko podle očekávání nevyhoví požadavku Haagu zastavit válku

foto Policista míjí těla lidí zabitých ruskými vojáky před nemocnicí v Mariupolu. 

Moskva - Moskva nesplní požadavek Mezinárodního soudního dvora OSN (ICJ), který ve středu nařídil Rusku okamžitě zastavit válečné operace na Ukrajině. Uvedl to dnes podle ruských médií mluvčí prezidenta Vladimira Putina. Ruské odmítnutí se očekávalo.

"Ne, nemůžeme brát toto rozhodnutí v úvahu. U Mezinárodního soudního dvora existuje pojem 'souhlas stran'. Tady žádný souhlas být nemůže. V tomto případě to nemůžeme brát v úvahu," řekl Dmitrij Peskov podle agentury TASS v odpovědi na dotaz, zda Rusko přihlédne k rozhodnutí haagského soudu.

"Dění na Ukrajině" lze podle Peskova přerušit rychlým uzavřením dohody mezi Moskvou a Kyjevem. Mluvčí podle listu Kommersant popřel, že by strany byly blízko dohodě, a přislíbil, že případný pokrok Moskva oznámí.

Podle předběžného rozhodnutí ve věci, kterou před nejvyšší soudní instancí OSN přednesla Ukrajina, má Moskva rovněž zajistit, aby ve vojenských akcích nepokračovaly ani jiné vojenské či ozbrojené jednotky, které jednají na její příkaz. Rusku i Ukrajině soud rovněž nařídil, aby se vyvarovaly jakýchkoliv kroků, které by jejich spor dále vyostřily. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí přivítal a označil jej za "naprosté vítězství".

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes uvedla, že ukrajinská žaloba proti Ruska nespadá do jurisdikce soudu OSN. "Ukrajina žalobou k Mezinárodnímu soudnímu dvoru na základě úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy zjevně zneužila jurisdikci. V případu této konkrétní žaloby soud nemá jurisdikci a na tento objektivní fakt budeme nadále upozorňovat," prohlásila mluvčí podle agentury Interfax. Obvinila také Kyjev z "bezprecedentního nátlaku" na soud, což pokládá za "naprosto nepřípustné a protizákonné vměšování" do práce soudu "za účelem politizace". Rusko svou operaci na Ukrajině podle Zacharovové uskutečňuje "na základě práva na sebeobranu" podle Charty OSN, a ne podle úmluvy o genocidě, z jejíhož porušování je obviňován právě Kyjev.

Prezident Spojených států Joe Biden ve středu nazval ruského prezidenta Vladimira Putina válečným zločincem.

Peskov tento výrok označil za nepřípustný, na něco takového nemá právo prezident země, která bombardovala jiné země, uvedl Kommersant. Mluvčí podle TASS také uvedl, že Putin neplánuje ani návštěvu bojiště, ani cestu za zraněnými ruskými vojáky do nemocnic.

Západní země i ukrajinské úřady obviňují Rusko z toho, že zejména v ukrajinských městech cíleně míří na civilní cíle, a způsobují tak úmrtí stovek lidí nezapojených do bojů včetně desítek dětí. Pobouření vyvolalo například bombardování porodnice či divadla v Mariupolu nebo ostřelování Záporožské jaderné elektrárny.

Rusko před 22. dny zaútočilo na Ukrajinu, čímž rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Putin "zvláštní vojenskou operaci" odůvodnil žádostí separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky o pomoc a za cíl označil demilitarizaci a "denacifikaci" Ukrajiny a ukončení údajné "genocidy ruskojazyčného obyvatelstva" Donbasu. Ukrajina koncem února podala u soudu OSN na Rusko žalobu, ve které ruská tvrzení odmítla. Kyjev obviňuje Moskvu z páchání válečných zločinů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď