Rusko oznámilo, že formálně vystupuje z Rady Evropy

foto Ruská vlajka - ilustrační foto.

Moskva/Štrasburk - Rusko formálně oznámilo Radě Evropy (RE), že opouští tuto organizaci dohlížející na dodržování lidských práv. Dnes o tom podle agentury Interfax informoval šéf ruské delegace při Parlamentním shromáždění Rady Evropy Pjotr Tolstoj. Agentura Reuters napsala, že Rusko tento krok udělalo ve snaze zabránit tomu, aby bylo samo z RE vyloučeno kvůli invazi na Ukrajinu.

Ruská strana předala příslušný dopis ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova generální tajemnici RE Marije Pejčinovićové Burićové.

"Rozhodnutí o vystoupení (z RE) bylo učiněno v souvislosti s protiruskou debatou v Parlamentním shromáždění Rady Evropy, jejímž výsledkem může být lživá rusofobní rezoluce, založená na smyšlenkách, které nemají žádný vztah k realitě," uvedl Tolstoj.

Výbor Rady ministrů RE se den po začátku ruské invaze na Ukrajinu rozhodl pozastavit členství Ruska v této instituci. Podle italského ministra zahraničí, jehož země výboru předsedá, šlo o nezbytný krok po vojenské agresi vůči Ukrajině, která představuje vážné porušení mezinárodního práva. Minulý čtvrtek pak Moskva oznámila, že se nadále nehodlá účastnit jednání RE. Ukončení ruského působení v Radě Evropy znamená odchod ze všech jejích mechanismů, včetně Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku.

Na ten je obecně možné se obracet se stížností poté, co jednotlivci vyčerpali všechny vnitrostátní opravné prostředky. Jednotlivci, kteří si stěžují na porušení svých práv, se tedy musí nejprve obrátit na soudy dané země, a to včetně tribunálů nejvyšších. Podle agentury AFP je Rusko zemí, jejímiž kauzami se soud ve Štrasburku zabývá nejčastěji.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v pondělí vyzval RE k vyloučení Ruska. Ten, kdo odpovídá za tuto "nevyprovokovanou a neopodstatněnou agresi nemůže zůstat v evropské rodině, kde lidský život je nejvyšší hodnotou", uvedl.

Reuters uvádí, že Kreml pozastavení členství v RE minulý měsíc označil za nespravedlivé, ale poskytlo mu dobrou záminku k tomu, aby z organizace nyní odešel nadobro. Moskvě tak už nic nebrání například v tom, aby zavedla trest smrti pro nebezpečné zločince.

Rusko invazi na Ukrajinu obhajuje nutností tuto zemi demilitarizovat a "denacifikovat" a zabránit údajné genocidě ruskojazyčného obyvatelstva.

Rusko se členem Rady Evropy, která nijak nesouvisí s Evropskou unií, stalo v roce 1996. Jeho odchod z této organizace také znamená, že nebude vázáno Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv.

"Nebojte se, všechna práva v naší zemi budou bezpodmínečně zaručena," napsal k tomu na sociálních sítích šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď