Rusko omezuje dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

foto Ilustrační foto - Továrna firmy Vafo Praha v Chotovinách na Táborsku, závod vyrábí tzv. mokrá krmiva (snímek z 18. dubna 2021).

Moskva/Praha - Ruská veterinární a fytosanitární služba zakázala dovoz krmiv a jejich přísad z České republiky, oznámila ruská tisková agentura TASS. Samotný úřad Rosselchoznadzor ve svém prohlášení informuje o dočasném omezení dovozu těchto produktů s platností od 21. června. České ministerstvo zemědělství na to dnes reagovalo sdělením, že krmiva se v České republice vyrábějí v souladu s předpisy Evropské unie a jsou bezpečná.

"Toto rozhodnutí úřad učinil na základě neuspokojivých výsledků inspekce českých podniků, které mají oprávnění dodávat krmiva a doplňkové látky do Ruska," sdělil Rosselchoznadzor. Ve své zprávě také uvádí, že kontroly se zaměřovaly na potvrzení záruk, ke kterým se zavázala česká Státní veterinární správa, aby relevantní podniky splňovaly požadavky Eurasijské ekonomické unie. "Výsledky společné práce Rosselchoznadzoru a veterinární a potravinářské služby Běloruské republiky ukázaly, že příslušný orgán České republiky neprovádí systematické kontroly podniků, které vyvážejí krmiva a přísady do krmiv do Eurasijské ekonomické unie, a také vyráběná produkce nesplňuje požadavky Eurasijské ekonomické unie," píše dále úřad.

Češi podle ruské veterinární a fytosanitární služby rovněž mimo jiné "neprovádějí plnohodnotné vyšetřování odhalených nesrovnalostí" a rusko-běloruská inspekce shledala v podnicích, které posuzovala, "řadu porušení". Úřad své rozhodnutí přezkoumá, až mu česká strana poskytne požadované záznamy a vyjádří se k odhaleným problémům.

Česká Státní veterinární správa (SVS) v reakci upozornila, že způsob i příprava inspekce českých výrobců krmiv z ruské strany naznačovaly, že nelze čekat pozitivní výsledek. "Již během inspekce byl zřejmý odlišný pohled ruské strany na to, jak by měl fungovat dozor státních orgánů v této oblasti. Zatímco legislativa EU ukládá odpovědnost za nezávadnost krmiv primárně výrobcům, Ruská federace zřejmě předpokládá, že hlavní odpovědnost ponesou dozorové orgány," řekl mluvčí SVS Petr Vorlíček. O problematice budou podle něj příští středu jednat zástupci Evropské komise, Rady EU a zástupci členských států v rámci tzv. postupimské skupiny.

Rosselchoznadzor už dříve zakázal dovoz krmiv a přísad do nich z Estonska, Litvy, Spojených států, Německa, Nizozemska a Španělska, uvedla agentura TASS.

Čeští výrobci loni vyvezli krmiva za 20,5 miliardy korun, z toho do Ruska 23.428 tun krmiv v hodnotě 1,15 miliardy korun, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Dodal, že česká krmiva mají špičkovou kvalitu.

TASS minulý týden s odvoláním na šéfa Rosselchoznadzoru Sergeje Dankverta napsal, že by úřad mohl zakázat dovoz krmiv pro zvířata z Česka kvůli porušení pravidel registrace geneticky modifikovaných organismů (GMO). V současném prohlášení ale ruská veterinární a fytosanitární služba GMO nezmiňuje. Dankvert tehdy agentuře také sdělil, že jeho úřad nyní kontroluje výrobu krmiv v celé Evropě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je čtvrtek 27. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď