Rusko dokončilo testy varianty vakcíny, Putin se nechá očkovat

foto Ruský prezident Vladimir Putin na vládní videokonferenci 22. března 2021.

Moskva - Rusko dokončilo úplné klinické testy proticovidové vakcíny Sputnik-Light, která vyžaduje jen jednu injekci, uvedl Reuters s odvoláním na ministra zdravotnictví. Prezident Vladimir Putin podle ruských médií oznámil, že v úterý se nechá proti covidu-19 očkovat. Šéf Kremlu podle listu Kommersant neupřesnil, jakou vakcínu dostane. To podle agentury Interfax nesdělil ani prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov, dodal však, že samozřejmě půjde o ruský přípravek.

"Jednou ze tří tuzemských (vakcín se nechá očkovat). Všechny jsou spolehlivé a dobré," řekl Peskov Interfaxu.

Putin během porady o výrobě očkovacích látek zdůraznil, že dobrovolné očkování minimálně jednou injekcí už postoupilo 6,3 milionu Rusů, z toho 4,3 milionu dostaly obě dávky. Upozornil, že na rychlosti očkování závisí rychlost rušení omezujících opatření. Ruské vakcíny jsou podle hlavy státu naprosto spolehlivé a bezpečné, což je bezpochyby úspěch ruské vědy.

Nedělní prohlášení Thierryho Bretona z Evropské komise, že Evropská unie nepotřebuje ruskou vakcínu Sputnik V, Putin označil za podivné a za projev lobbismu. Rusko podle něj "nikomu nic nevnucuje", a tak vzniká otázka, zda takové prohlášení slouží zájmům nějakých farmaceutických firem, anebo občanů evropských zemí. "A takoví lidé se nás ještě pokoušejí poučovat, dokonce ještě sankce proti nám zavádějí," poznamenal Putin.

Zájem o Sputnik V navzdory pokusům o diskreditaci v zahraničí podle ruského prezidenta roste, o čemž svědčí schválení této vakcíny v 55 zemích a dohody se zahraničními výrobci na výrobu 700 milionů dávek za rok.

Podle Kremlu o možnostech využití ruské vakcíny v EU jednal Putin dnes telefonicky s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Stalo se tak před tím, než se touto otázkou bude zabývat summit EU. Putin v telefonátu také kritizoval "nekonstruktivní" a "občas konfliktní" stanoviska evropských partnerů vůči Rusku, které je podle něj ochotno obnovit spolupráci. Summit EU má ve čtvrtek a v pátek schvalovat nové sankce proti Rusku, připomněla AFP.

Zástupci Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která tento měsíc začala vyhodnocovat vakcínu Sputnik V, navštíví Rusko 10. dubna, oznámil ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško.

Vakcína Sputnik-Light je podle ministra připravena ke schválení. Její výroba má podle listu Izvestija začít v dubnu či květnu.

Ruští vědci, kteří vyvinuli druhou ruskou vakcínu EpiVacCorona, dnes podle Reuters ujistili, že tato látka je účinná proti všem variantám koronaviru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď