Rusko bude Srbsku dál dodávat zemní plyn, dohodli se na tom Vučić s Putinem

foto Srbský prezident Aleksandar Vučič.

Bělehrad/Moskva - Rusko bude Srbsku dál dodávat zemní plyn. Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes oznámil, že se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem telefonicky dohodl tříletou smlouvu o jeho dodávkách. Desetiletá smlouva o dodávkách plynu, kterou má Srbsko uzavřenou s ruskou plynárenskou společností Gazprom, vyprší 31. května. Informovala o tom agentura Reuters.

"O ceně teď nemohu mluvit, všechny podrobnosti budou dohodnuty s Gazpromem," řekl Vučić novinářům. Bez bližších podrobností dodal, že cena dodávaného plynu bude podle dohody s Putinem vázaná na cenu ropy.

"Putin řekl, abych mu zavolal, pokud budu mít pocit, že je potřeba ještě něco projednat," uvedl srbský prezident, který je blízkým Putinovým spojencem. S ruským lídrem také probral rozšíření skladovacích prostor pro zemní plyn v Srbsku.

Srbsko usiluje o vstup do Evropské unie, v poslední době se ale tato balkánská země dostala pod zvýšený tlak západních států, aby sladila svou zahraniční politiku se sedmadvacítkou a uvalila na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu sankce.

V roce 2008 Srbsko svěřilo své plynárenské a ropné odvětví do rukou ruských společností. Firmy Gazprom Něfť a Gazprom společně drží většinový podíl v jediné ropné společnosti v zemi, zatímco Gazprom je většinovým akcionářem jediného zásobníku plynu v Srbsku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď