Boje na východě Ukrajiny pokračují, situace se zásadně nemění

foto Ukrajinští hasiči zasahují 19. srpna 2022 v troskách budov zničených při ruském raketovém útoku z předchozího dne.

Kyjev/Moskva - Ruská armáda se opět neúspěšně pokoušela útočit v Donbasu a u Charkova na východě Ukrajiny, uvádí ukrajinský generální štáb. Z pravidelné svodky ukrajinského velení podle ruské redakce BBC vyplývá, že se situace na bojišti během uplynulých 24 hodin nijak významně nezměnila. Rusko podle odhadu ukrajinského štábu přišlo o další čtyři stovky vojáků, od začátku války, která vypukla před 177 dny, ukrajinské jednotky zabily 44.700 ruských vojáků. Americký Institut pro studium války (ISW) upozornil, že ruští velitelé ve čtvrtek poprvé od 6. července neoznámili žádné územní zisky. Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách prověřit z nezávislých zdrojů.

Město Charkov se dnes ráno stalo opět terčem ruského ostřelování. Ruské jednotky vystřelily nejméně pět raket, o život přišla žena, pracující ve školském zařízení jako členka ostrahy, jeden muž utrpěl zranění, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní úřady. Ve čtvrtek si ruské ostřelování druhého největšího ukrajinského města vyžádalo 17 životů a 42 zraněných.

Charkov patří k nejdůsledněji ostřelovaným ukrajinským městům od začátku invaze, kdy ruské síly zprvu usilovaly o proniknutí na okraj města. Nyní město leží asi 15 kilometrů od frontové linie, a tak zůstává v dostřelu většiny ruských děl a raketometů, které způsobují zkázu ve velké části města, uvedlo britské ministerstvo obrany. Ruské jednotky u Charkova pokračují v náletech a útocích nejspíše ve snaze přinutit Ukrajinu, aby ponechala významné síly na této frontě, a tak zabránit jejich nasazení do protiútoku jinde.

Hlídková loď ruské Černomořské flotily, sídlící v Sevastopolu na anektovaném ukrajinském poloostrově Krym, byla pokřtěna po zástupci velitele flotily. Kapitán Andrej Palij přišel před pěti měsíci o život v bojích o Mariupol, oznámila dnes agentura TASS. Palij se narodil v Kyjevě, v srpnu 2008 se zúčastnil krátké války Ruska proti Gruzii a později se zapojil také do ruského tažení v Sýrii.

BBC na své ruskojazyčné stránce oznámila, že z otevřených zdrojů zjistila jména 5701 ruských vojáků a důstojníků zabitých na Ukrajině. Analýza těchto údajů ukazuje, že "zvláště těžké ztráty utrpěli hodnostně nižší důstojníci, kteří přicházejí o život řádově častěji než jejich podřízení". BBC připouští, že shromážděné údaje neodrážejí reálnou úroveň ruských ztrát, ale tisíce konkrétních údajů umožňují analyzovat, co se děje s ruskou armádou po půl roce válčení. Z 5701 zabitých vojáků bylo 966, tedy 17 procent, důstojníky, a to včetně čtyř generálů a 34 plukovníků.

Ruskem dosazená správa informovala o ukrajinském ostřelování Enerhodaru

Ruskem dosazená správa ukrajinské Záporožské oblasti ve čtvrtek informovala o ostřelování města Enerhodar, kde se nachází Záporožská jaderná elektrárna. Okupační úřady podle ruských tiskových agentur tvrdí, že na Enerhodar střílelo ukrajinské dělostřelectvo. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Moskva a Kyjev se dnes navzájem obvinily z toho, že se chystají na provokaci v elektrárně.

Rusko a Ukrajina se zároveň v posledních dnech opakovaně vzájemně obviňovaly z ostřelování bezprostředního okolí této největší jaderné elektrárny v Evropě, kterou od března okupují ruští vojáci.

Podle agentury Interfax člen Rusy dosazené správy okupované části Záporožské oblasti Vladimir Rogov na svém telegramovém kanálu uvedl, že "masivní dělostřelecká palba" na město Enerhodar začala ve 22:50 moskevského času (21:50 SELČ).

Agentura RIA Novosti píše, že úřady upřesňují informace o místech zásahů a také o případných obětech a škodách na infrastruktuře.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď