Ruské úřady zařadily Navalného štáby mezi extremisty a teroristy

foto Ilustrační foto - Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj na snímku z 29. února 2020.

Moskva - Ruský úřad Rosfinmonitoring, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu, zařadil síť regionálních štábů opozičního politika Alexeje Navalného na seznam "extremistických a teroristických organizací". Oznámila to ruská média.

Na zmíněném seznamu už figurují stovky organizací a osob z Ruska a ciziny, včetně teroristické sítě Al-Káida a teroristické organizace Islámský stát, poznamenala agentura AFP. Dodala, že zatím není jasné, zda rozhodnutí Rosfinmonitoringu souvisí se snahou ruských úřadů zakázat Navalného štáby a také Navalného fondy boje proti korupci a obrany práv občanů jako extremistické organizace. V takovém případě by jejich členům a přívržencům mohly hrozit vysoké tresty vězení.

Tváří tvář této hrozbě síť 37 štábů v ruských regionech ve čtvrtek ohlásila své rozpuštění. Moskevský soud již dříve na žádost prokuratury omezil prakticky veškerou činnost opozičníkových fondů a štábů.

Fond boje proti korupci, založený Navalným v roce 2011, proslul zejména svými skandálními odhaleními o úplatnosti špiček státní moci. Například na počátku roku zveřejnil video o paláci na březích Černého moře, jehož skutečným majitelem je podle fondu prezident Vladimir Putin. Video zaznamenalo více než 116 milionů zhlédnutí na severu YouTube a přimělo Putina, aby osobně popřel vlastnictví objektu, což je krajně vzácná záležitost, dodala AFP. Regionální štáby zase přispěly k rozmachu "inteligentního hlasování" ve prospěch nejsilnějších ze soupeřů kandidátů vládní strany Jednotné Rusko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď