Ruské jednotky navzdory ztrátám dál útočí u Bachmutu

foto Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci u Bachmutu připravují k palbě finský 120 mm minomet, 11. ledna 2023.

Kyjev - Ruské jednotky navzdory velkým ztrátám dál útočí u Bachmutu a Avdijivky s cílem ovládnout celou Doněckou oblast, uvedl dnes v pravidelném hlášení ukrajinský generální štáb. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj podle serveru The Kyiv Independent řekl, že ruské vedení chce, aby armáda získala kontrolu nad Doněckou oblastí do března.

Během ofenzivy se pravděpodobně ruská armáda také pokusí obnovit kontrolu nad nejvýchodnějšími částmi Luhanské oblasti, které se Ukrajině podařilo osvobodit, doplnil Skibickyj. Generální štáb ukrajinské armády ale uvedl, že v některých obcích Luhanské oblasti už deset dní pozoruje snižování počtů ruských vojáků. Okupační správa Luhansku, jednoho z největších měst na Donbasu, navíc podle informací štábu evakuuje rodiny vojáků ruského druhého armádního sboru zpět do Ruska. Rozšiřuje se také praxe, kdy jsou do přední linie v Luhanské oblasti posíláni mobilizovaní vojáci, zatímco profesionálové se "ze všech sil snaží zůstat v týlu".

V ruském armádním vedení pravděpodobně přetrvávají rozpory, zatímco se nedávno jmenovaný náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov snaží prosadit svoji autoritu, uvedlo dnes britské ministerstvo obrany. Jeden z klíčových ruských operačních velitelů zapojených do invaze na Ukrajinu, Michail Teplinskij, byl podle ministerstva zřejmě odvolán. Teplinskij vedl loni v listopadu v terénu relativně úspěšné stažení ze západního břehu řeky Dněpr a v Rusku si vysloužil uznání jako schopný a pragmatický vojenský lídr. Není zcela jasné, zda Teplinskij nadále zůstává na svém druhém postu coby šéf výsadkových vojsk.

Podle generálního štábu ruské jednotky za poslední den provedly devět raketových útoků na obce v Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti a pokračují v dělostřeleckém ostřelování. U Kupjansku se podle něj ukrajinským obráncům podařilo ruský útok odrazit. U Lymanu, Novopavlivky i ve směru na Cherson zůstávají ruské jednotky v defenzivě, uvedlo vedení ukrajinských sil, podle nějž ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila tři ruské bitevní vrtulníky Ka-52.

Při ruském ostřelování města Časiv Jar, které leží nedaleko Bachmutu, zemřel podle gubernátora Doněcké oblasti Pavla Kyrylenka nejméně jeden člověk, další dva jsou zranění.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď