Ruské akcie druhý den po obnovení obchodování oslabily, rubl se stabilizuje

foto Ruský rubl a euro, bankovky - ilustrační foto.

Moskva - Ruské akcie druhý den po obnovení obchodování na moskevské burze po čtvrtečním růstu oslabily. Smazaly většinu zisků z předchozího dne, kdy moskevská burza po měsíci částečně obnovila obchodování s akciemi. Hlavní akciový index MOEX dnes odepsal 3,7 procenta na 2484,13 bodu. Rubl se dále stabilizuje. Moskevská burza byla zavřená od invaze ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý pád.

Index RTS, v němž jsou zastoupeny stejné tituly jako v MOEX, jen se jejich ceny vyjadřují v dolarech, kvůli klesl o 2,7 procenta na 829,62 bodu. Dnes bylo možné na burze obchodovat s více cennými papíry, včetně korporátních dluhopisů a eurobondů.

Ve čtvrtek se na moskevské burze obchodovalo s 33 tituly z celkových 50, které jsou do hlavního indexu této burzy zařazeny. Zakázané byly spekulace na pokles cen, takzvaný short-selling, a jen omezeně mohli obchodovat cizinci.

Zisk 1,4 procenta si dnes připsal ropný koncern Rosněfť. Konkurenční Lukoil naopak ztratil 5,7 procenta. Komodity ve čtvrtek zaznamenaly dvouciferné růsty, dnes byly pohyby menší. Těžařská společnost Nornickel posílila o 0,4 procenta.

Čtvrteční pokles dnes dále prohlubuje letecký dopravce Aeroflot. Jeho akcie po čtvrtečním poklesu o více než 16 procent propadly o dalších 18,2 procenta a jsou nejníže od roku 2009. Firma doplácí na to, že většina evropského vzdušného prostoru je uzavřena pro ruská letadla.

Oslabily též státní věřitelé, banky Sberbank a VTB, a to o 3,5 procenta a 7,9 procenta.

Rubl kolem 16:25 SEČ přidával 2,1 procenta k dolaru, když dolar stál 99,75 RUB. Ruská měna se ve středu vyšplhala nejvýš za tři týdny poté, co prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko se chystá požadovat od zemí, které považuje za nepřátelské, platby za plyn pouze v rublech.

Vůči euru měl rubl k dobru 0,5 procenta, když se euro obchodovalo za 109,599 RUB. Rubl tak byl daleko od historického minima 132,4, kterého dosáhl dříve v březnu, a od úrovní kolem 90 zaznamenaných před 24. únorem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď