SHRNUTÍ: Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Kyjev vyhlásil válečný stav, Západ sankce

foto Plamen a kouř stoupají z trosek domu u Kyjeva po ruském ostřelování 24. února 2022.

Kyjev/Moskva - Ruská armáda dnes ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na sousední Ukrajinu, jde o největší výpad jednoho státu proti druhému v Evropě od druhé světové války. Na Ukrajině platí válečný stav a prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl zbraně všem Ukrajincům, kteří se chtějí ruské armádě postavit. Kyjev přerušil diplomatické vztahy s Ruskem a z řady zemí včetně Česka zazněla ostrá kritika Moskvy. Lídři zemí Evropské unie se na dnešním večerním summitu shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcích proti Rusku. Nové sankce v reakci na ruskou invazi oznámily také Spojené státy, Británie či Kanada. Situace v oblastech bojů je nepřehledná a informace Moskvy a Kyjeva jsou často rozdílné.

Boje s ruskými jednotkami podle ukrajinských představitelů propukly podél téměř celé hranice s Ruskem a Běloruskem, Rusové napadli mimo jiné letiště Hostomel poblíž Kyjeva a obsadili odstavenou černobylskou jadernou elektrárnu. V důsledku ruského útoku přišlo o život 57 Ukrajinců a 169 utrpělo zranění, uvedl dnes večer ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško. Nedaleko metropole se dnes zřítilo ukrajinské vojenské letadlo se 14 lidmi na palubě a pět osob zahynulo, oznámil úřad pro řešení mimořádných situací. Moskva o svých případných ztrátách neinformovala.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil rozhodnutí zaútočit na Ukrajinu nad ránem v televizním projevu; hovořil přitom o "speciální vojenské operaci", jejímž cílem je ochrana lidských životů a "denacifikace" a odzbrojení Ukrajiny. Šéf Kremlu zároveň pohrozil cizím zemím, aby do situace nezasahovaly.

Ruská vojska podle ukrajinské pohraniční stráže zaútočila z území Ruska, z Běloruska i z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Boje podle Ukrajiny probíhaly mimo jiné v oblasti Donbasu, kde se údajně ruským a separatistickým jednotkám nepodařilo prolomit ukrajinskou obrannou linii. Země čelí rovněž četným raketovým útokům, které směřují převážně na ukrajinská vojenská zařízení.

Agentura Interfax-Ukrajina s odkazem na poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka uvedla, že ruští vojáci obsadili černobylskou jadernou elektrárnu, kde se na jaře 1986 odehrála bezprecedentní jaderná katastrofa. Agentura Reuters informovala s odvoláním na ukrajinské úřady také o ostřelování ve Lvovské oblasti, která se nachází na západě Ukrajiny. Podle poradce ukrajinské prezidentské kanceláře hrozí nebezpečí ruského výsadku ve vládní čtvrti v centru metropole s cílem zajmout vedení země.

Ruské ministerstvo obrany prohlašuje, že nepodniká žádné raketové, letecké ani dělostřelecké údery proti ukrajinským městům, podle médií a svědectví lidí na místě se ale v řadě ukrajinských měst ozývaly výbuchy či palba. V Charkovské oblasti podle ukrajinských úřadů zemřel při ostřelování bytového domu chlapec. Mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov podle ruské agentury TASS večer uvedl, že ruské jednotky splnily na Ukrajině dnešní cíle.

Ačkoli prezident Zelenskyj vybízel obyvatele Ukrajiny ke klidu a řekl jim, aby zůstali doma, řada lidí začala opouštět velká města. Například na výjezdu z Kyjeva se tvořily dlouhé kolony. Středoevropské země se připravují na příliv lidí prchajících před konfliktem, nejvíce jich podle expertů zřejmě zamíří do Polska. Pomoc Ukrajincům na útěku přislíbil mimo jiné slovenský premiér Eduard Heger. Český ministr vnitra Vít Rakušan oznámil, že Ukrajinci žijící v Česku mohou počítat kvůli invazi s případným prodloužením povolení k pobytu. Česko má podle něj připraveny plány na přijetí tisíců uprchlíků, přesné číslo ale neuvedl.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko odmítl, že by se invaze na Ukrajinu účastnili běloruští vojáci, dodal však, že se běloruská armáda může do útoku zapojit, kdyby bylo třeba. Z eskalace situace přitom obvinil Ukrajinu. Nabídl rovněž zprostředkování přímých jednání mezi Kyjevem a Moskvou v Minsku.

Invaze okamžitě vyvolala ostré reakce světových lídrů. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na večerním mimořádném summitu shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku; postihy míří na finanční a bankovní sektor, energetiku, dopravu i obchod. Zasáhnou také další ruské představitele. Lídři EU vyzvali rovněž k přípravě dalšího balíku sankcí, který se bude týkat i Běloruska.

Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že Moskva za invazi zaplatí vysokou cenu. Odpovědnost za útok podle něj nese Putin, nikoli Rusové. Francouzský prezident Emmanuel Macron tvrdě odsoudil napadení Ukrajiny a vyzval Rusko k okamžitému ukončení vojenské operace. Ruskou invazi na Ukrajinu odsoudily také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a skupina velkých světových ekonomik G7. Podle von der Leyenové je EU připravena na případné omezení dodávek ruského plynu a zvládne přijmout ukrajinské uprchlíky.

Prezident USA Joe Biden řekl, že odpovědnost za oběti na životech a lidské utrpení leží pouze na Rusku. Pár hodin po invazi hovořil se Zelenským a večer oznámil ekonomické sankce, jejichž cílem je omezit schopnost Ruska účastnit se globální ekonomiky a odstřihnout jej od velké části dovozů vyspělých technologií. USA začnou nově blokovat aktivity čtyř významných ruských bank, dohromady se tak podle Bidena americké sankce týkají institucí, které disponují majetkem o objemu bilionu dolarů (přes 22 bilionů Kč). Vyloučení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT podle Bidena zatím plánováno není.

Britský premiér Boris Johnson uvedl, že Putin zahájením nevyprovokovaného útoku na Ukrajinu zvolil cestu krveprolití a destrukce. Británie dnes oznámila sankce, které se týkají 100 jedinců a subjektů. Londýn zároveň zmrazí aktiva ruských bank a vyřadí je z britského finančního systému. V Británii také budou mít zákaz přistát veškeré stroje ruského leteckého přepravce Aeroflot.

Sankce proti Rusku oznámil i kanadský premiér Justin Trudeau. Dotknou se několika desítek ruských občanů a společností včetně významných bank nebo členů ruské vlády. Kanada zároveň ruší stávající licence pro vývoz zboží do Ruska a zastavuje vydávání nových.

Český premiér Petr Fiala ruský útok označil za naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu. Dodal, že Česko je připraveno na výpadky dodávek surovin, jako jsou ropa či zemní plyn. ČR také odvolalo souhlas s provozem ruských generálních konzulátů v Karlových Varech a v Brně a pozastavilo provoz českých generálních konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Česká republika rovněž pozastaví příjem vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů.

Ministr zahraničí ČR Jan Lipavský útok nazval barbarským aktem agrese a porušením mezinárodního práva. Jeho úřad si pozval na konzultace české velvyslance v Rusku a v Bělorusku.

Prezident Miloš Zeman v dnešním televizním projevu prohlásil, že Rusko se dopouští zločinu proti míru a jeho útok na Ukrajinu je třeba důsledně odsoudit, a to i činy. "Před několik dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni a na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil,” řekl Zeman.

Ruskou vojenskou akci vůči Ukrajině jako barbarskou, neomluvitelnou a nevyprovokovanou agresi dnes jednomyslně odsoudila také Poslanecká sněmovna českého parlamentu.

Řada evropských států včetně ČR svolala mimořádná jednání svých bezpečnostních rad, Litva vyhlásila nouzový stav a oznámila, že posílí obranu svých hranic. Moldavsko vyhlásilo výjimečný stav a kvůli bojům v sousední zemi uzavřelo svůj vzdušný prostor. Velvyslanci zemí NATO se dnes shodli, že aliance přijme v reakci na ruský útok proti Ukrajině další kroky k obraně svých členů.

Ruský útok na Ukrajinu zároveň prohloubil obavy, že válka v Evropě by mohla narušit globální dodávky energie. Cena severomořské ropy Brent i americké WTI dnes poprvé od roku 2014 překročila hranici 100 dolarů za barel. Evropské akcie vlivem invaze výrazně oslabily: panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 3,28 procenta na 438,96 bodu a dostal se nejníže od loňského dubna.

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď