RUDOLF JELÍNEK: Zázrak zvaný slivovice

foto Vlajkovou lodí společnosti RUDOLF JELÍNEK je slivovice.

Akciová společnost RUDOLF JELÍNEK je největším výrobcem ovocných destilátů na světě. Tradice jejich výroby ve Vizovicích sahá až do roku 1585. Znají je nejen ve všech koutech České republiky, ale i po celém světě.

Fotogalerie

Společnost RUDOLF JELÍNEK navazuje na více než 400letou tradici výroby destilátů na Valašsku. První písemný doklad o existenci palírny se nachází v urbáři vizovického panství z roku 1585. V tehdejší době se pálilo z pivních odpadků, později se k nim přidalo obilí, z něhož se vyráběla žitná. Teprve kolem poloviny 18. století se ve výrobním sortimentu objevila slivovice, jejíž produkce od počátku 19. století nabývala na významu. Samotná společnost RUDOLF JELÍNEK vznikla na konci předminulého století, v roce 1894.

Vlajkovou lodí společnosti je slivovice. Vyrábí se v několika variantách – vedle tradiční čiré a zlaté lze najít v portfoliu i exkluzivní variantu kosher nebo jednoodrůdovou Vizovickou slivovici. Mezi ovocné destiláty té nejvyšší kvality dále patří oblíbená hruškovice Williams, meruňkovice, třešňovice či jablkovice Moravská jadernička.

Své výrobky exportuje RUDOLF JELÍNEK do 30 zemí. Již v roce 1934, kdy syn zakladatele firmy Rudolf Jelínek zahájil export produkce do USA, získaly kosher destiláty R. JELÍNEK na tamním trhu pevné postavení. Spojené státy patří dodnes spolu se Slovenskem, Polskem, Ruskem a Německem mezi největší exportní trhy společnosti.

Vlivem příhodných klimatických podmínek se právě na Vizovicku vždy mimořádně dařilo ovocným stromům, především švestkám. O tom, že návrat k tradicím je pro společnost RUDOLF JELÍNEK velmi důležitý, svědčí i osázené kopce v okolí Vizovic. Švestkové stromy, které se z krajiny v průběhu let vytratily, jsou zpět.

Obchodní a marketingový ředitel společnosti Miroslav Motyčka k tomu říká: „V roce 2003 jsme zahájili výsadbu vlastních švestkových sadů na jižní stráni vizovického údolí. Postupně jsme plochu našich sadů rozšířili a nyní disponujeme celkem 185 hektary švestkových, třešňových a meruňkových sadů. Důvodů pro rozšiřování naší podnikatelské činnosti tímto směrem je hned několik. Na prvním místě je to tradice, dále vhodné podmínky pro pěstování a v neposlední řadě náš strategický cíl dlouhodobého zajištění kvalitního ovoce.“

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď