Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

foto Ilustrační foto - Budova poškozená útokem ruského dronu, 8. května 2023, Kyjev

Kyjev - Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes ukrajinská média, podle kterých šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Ukrajinu od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 58 z 59 dronů vyslaných z Ruska, uvedl večer ukrajinský generální štáb; dříve ozbrojené síly uváděly, že se jim podařilo zničit 52 z 54 dronů. Nejvíce bezpilotních letounů mířilo na Kyjev. Letecký poplach ale platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

Prezident Volodymyr Zelenskyj poblahopřál a poděkoval protivzdušné obraně. "Pokaždé, když sestřelujete nepřátelské drony a střely, zachraňujete životy. Jste naši hrdinové," zdůraznil šéf státu. Zelenskyj ve večerním projevu prohlásil, že Ukrajina skoncuje s tyranií Moskvy, která dlouho zotročovala jiné národy. "Nespasí ji (íránské drony) šáhedy, ani jakékoliv jiné nástroje, které hledají po celém světě. Před porážkou ji nezachrání ani stovky šáhedů, jen zvětší ostudu Ruska," prohlásil podle listu Ukrajinska pravda.

V Kyjevě trval noční letecký poplach podle ruskojazyčné verze BBC přes pět hodin. Tamní úřady opakovaně vyzývaly obyvatele, aby zůstali v krytech, ve městě bylo slyšet výbuchy, pracovala protivzdušná obrana.

"Předběžně šlo nejmasivnější útok bezpilotních letounů na hlavní město od začátku invaze," uvedl šéf zdejší vojenské správy Serhij Popko, podle něhož Rusko v několika vlnách nasadilo bezpilotní letouny íránské výroby. Protivzdušná obrana jich podle Popka sestřelila přes 40. Zelenskyj později počet sestřelených dronů snížil na 36.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko uvedl, že v důsledku útoků i sestřelení dronů vypukl požár na střeše devítipatrové budovy, byla poškozena sedmipatrová budova a začal hořet sklad. Obětí útoků se stal 41letý muž. Dva ranění, muž a žena, museli být hospitalizovaní, žena je na jednotce intenzivní péče, dodal starosta.

Za květen byl útok na Kyjev z noci na dnešek už čtrnáctý, podle agentury Reuters ale první květnový, při němž zemřel člověk.

Ukrajinská metropole dnes slaví 1541. výročí svého založení, které připadá vždy na poslední neděli v květnu. Obvykle v tento den lidé v Kyjevě chodí slavit do ulic, konají se koncerty a různé další akce. I letos město plánovalo oslavy, i když ve skromnějším rozsahu. "Nepřítel dnes poslal lidem 'gratulaci' ke Dni Kyjeva s pomocí dronů," napsal na síti Telegram Popko.

Výbuchy byly v noci na dnešek hlášeny také ze Sumské a Žytomyrské oblasti. V samém Žytomyru nálet podle místních úřadů poškodil nejméně 26 domů, uvedl list Ukrajinska pravda.

Rusko v květnu zesílilo útoky na Ukrajinu, podle serveru BBC v souvislosti s očekávanou ukrajinskou protiofenzivou. O ní se hovoří už dlouho, uvádělo se, že by ji ukrajinská armáda mohla zahájit v dubnu nebo květnu. Zhruba před měsícem se hovořilo o tom, že přípravy na protiofenzivu, jejímž cílem je osvobodit Ruskem okupovaná území na jihu a východě Ukrajiny, jsou v závěrečné fázi. V sobotu tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov uvedl, že Ukrajina je připravená, a protiofenziva tak může začít kdykoliv.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď