Ropa zlevňuje - Saúdská Arábie slíbila, že dodávky plně obnoví

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy dnes dále klesají v reakci na slib Rijádu, že po sobotních útocích na saudskoarabská ropná zařízení těžbu rychle plně obnoví. Podle ministra pro energetiku prince Abdalazíze bin Salmána se tak stane do 30. září. Severomořská ropa Brent ztrácela kolem 17:00 SELČ 0,6 procenta na 64,14 dolaru. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 1,2 procenta na 58,62 dolaru za barel.

Ceny ropy na začátku tohoto týdne kvůli útoku na ropná zařízení firmy Saudi Aramco prudce vzrostly. Už v úterý ale začaly klesat, neboť Saúdská Arábie uvedla, že těžbu, která byla po útocích z minulého týdne přerušena, už z poloviny obnovila. Podle ministra se saúdskoarabská ropná produkce koncem září vyšplhá na 11 milionů barelů denně a ke konci listopadu bude zpět na úrovni 12 miliard barelů jako před útoky.

Napětí na Blízkém východě ale nepolevuje, protože Rijád slíbil, že dnes dodá důkazy k tvrzení, že za víkendovým útokem namířeným proti saúdskoarabské ropné infrastruktuře stojí Írán. K odpovědnosti za útok se přihlásili jemenští povstalci z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán. Teherán svou účast na agresi popírá.

Dalším impulsem pro pokles ceny byla dnes zveřejněná zpráva amerického úřadu pro energetické informace EIA, podle níž se v uplynulém týdnu zvýšily jak americké zásoby ropy, tak zásoby benzinu. Zásoby stouply o 1,1 milionu barelů, a překonaly tak očekávání analytiků, kteří odhadovali jejich pokles o 2,5 milionu.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent listopad 64,14 64,55
New York - NYMEX WTI říjen 58,62 59,34

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď