Ropa zdražuje, přispěl k tomu výpadek dodávek v Libyi a chystaná stávka v Norsku

foto Těžba ropy, ropná rafinerie - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy se dnes na světových trzích zvyšují, a smazaly tak část ztrát z předchozího dne. Výpadky dodávek v Libyi a očekávané výpadky produkce v Norsku v souvislosti se stávkou podle analytiků převážily nad obavami, že zpomalení ekonomiky by mohlo snížit poptávku.

Krátce po 16:30 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o 1,4 procenta zhruba na 110,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 1,6 procenta a obchodovala se přibližně za 107,40 USD za barel. Oba druhy ropy ve čtvrtek odepsaly asi tři procenta a poprvé od listopadu uzavřely měsíc se ztrátou.

Libyjská Národní ropná společnost (NOC) ve čtvrtek uvedla, že kvůli zásahu vyšší moci nemůže těžit. Odstávka se týká východolibyjských přístavů As-Sidr a Rás Lanúf, stejně jako ropného pole Al-Fíl. Opatření stále platí v přístavech Briga a Az-Zúitína, uvedla firma.

Těžba ropy v Libyi zaznamenala prudký pokles, přičemž denní vývoz se pohybuje od 365.000 do 409.000 barelů denně. To představuje pokles o 865.000 barelů denně ve srovnání s produkcí za "normálních okolností", uvedla libyjská Národní ropná společnost.

Od 5. července zahájí stávku zaměstnanci norské společnosti Equinor, kteří těží ropu na třech plošinách na moři. Těžba ropy v Norsku by kvůli stávce mohla klesnout až o čtyři procenta.

Skupina OPEC+, která sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, se na čtvrtečním jednání podle očekávání dohodla, že bude zatím pokračovat v současné těžební politice. V srpnu tak těžbu podle plánu zvýší o 648.000 barelů ropy denně. O těžbě v září a dalším období delegáti zatím nemluvili.

Podle čtvrtečního průzkumu agentury Reuters se očekává, že ceny ropy zůstanou v letošním roce nad hranicí 100 dolarů za barel, protože Evropa a další regiony se snaží nenakupovat ropu v Rusku. Výraznější růst cen ropy by mohla podle analytiků zpomalit ekonomická rizika.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent září 110,58 109,03
New York - NYMEX WTI srpen 107,41 105,76

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 15. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď