Ropa prudce zlevňuje, Brent sestoupil k 73 dolarům za dolar

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy se dnes prudce snižují. Za jejich poklesem stojí propad akcií evropských bank, silnější kurz dolaru a také prohlášení americké ministryně energetiky Jennifer Granholmové, že doplňování strategických zásob ropy ve Spojených státech může trvat několik let.

Severomořská ropa Brent kolem 13:00 SEČ ztrácela zhruba 3,8 procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 73 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o více než čtyři procenta a nacházela se blízko 67 dolarů za barel.

Prohlášení ministryně Granholmové o pomalém doplňování strategických zásob je podle analytika Stephena Brennocka ze společnosti PVM nepříznivou zprávou pro budoucí vývoj poptávky po ropě.

Strategické zásoby ropy v USA jsou teď na nejnižší úrovni od roku 1983. Americký prezident Joe Biden totiž vloni nařídil prodávat ropu z těchto zásob s cílem snížit její cenu na trhu. Bílý dům loni v říjnu uvedl, že bude nakupovat ropu do strategických zásob, až ceny klesnou do pásma 67 až 72 dolarů za barel. Granholmová ale ve čtvrtek zákonodárcům sdělila, že letos bude obtížné využít nízkých cen k doplňování zásob.

Americký dolar mezitím kvůli obavám o evropský bankovní sektor výrazně posiluje vůči euru. Silnější kurz dolaru zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla snižuje poptávku.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent květen 73,00 75,91
New York - NYMEX WTI květen 67,12 69,96

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď