Ropa dál zdražuje kvůli výpadku dodávek z Kurdistánu a poklesu obav o banky

foto Ropovod. Ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy dnes pokračují v růstu kvůli výpadku dodávek z iráckého Kurdistánu a poklesu obav z bankovní krize. Severomořská ropa Brent si krátce před 19:00 SELČ připisovala 1,3 procenta, dostala se tak nad 79 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 1,4 procenta a blížila se k 74 dolarům za barel.

Vývoz ropy z iráckého Kurdistánu přes Turecko v objemu kolem 450.000 barelů denně se o víkendu musel zastavit, protože rozhodnutí arbitrážního soudu potvrdilo, že k přepravě této ropy je zapotřebí souhlas Bagdádu. Obavy o bankovní sektor pomohla zmírnit dohoda, podle které americký finanční ústav First Citizens převezme veškeré vklady a úvěry zkrachovalé Silicon Valley Bank (SVB).

"Obavy ohledně bankovních problémů prozatím polevily," uvedl podle agentury Reuters analytik Jim Ritterbusch ze společnosti Ritterbusch and Associates. K růstu cen ropy podle něj přispěl rovněž pokles dolaru. Slabší dolar zlevňuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla zvyšuje poptávku.

Předpokládá se, že ceny ropy bude nadále tlačit vzhůru rovněž oživování poptávky v Číně. Společnost China National Petroleum v pondělí předpověděla, že dovoz ropy do Číny se letos zvýší o šest procent na 540 milionů tun.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent květen 79,13 78,12
New York - NYMEX WTI květen 73,84 72,81

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď