Romea.cz: Ústecký magistrát pokutoval vyvěšení česko-romské vlajky

foto Ilustrační foto - Zleva romský aktivista Zdeněk Horváth, ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková a romská aktivistka Gabriela Hrabaňová vyvěsili 7. dubna romskou vlajku na setkání u Stromu národnostních menšin při příležitosti letošního Mezinárodního dne Romů. Lípu v roce 2004 zasadili na Letné Romové, má symbolizovat zapuštění kořenů menšin v Praze.

Ústí nad Labem - Magistrát Ústí nad Labem uložil pokutu za vyvěšení česko-romské vlajky u příležitosti Mezinárodního dne Romů. Tisíc korun má zaplatit Miroslav Brož, který vlajku vyvěsil na svém balkoně loni v dubnu. Fotografii s vyvěšenou vlajkou zveřejnil na facebooku. Proti rozhodnutí magistrátu se chce Brož odvolat, uvedl dnes server Romea.cz. Ústecký magistrát ČTK potvrdil, že pokutu uložil.

Jeden z uživatelů sociální sítě nahlásil zveřejnění fotky na magistrát. Protože oznámení bylo podáno na neznámého pachatele, ústecký magistrát požádal o součinnost policii a ztotožnění pachatele. Miroslav Brož byl pak pozván na policii, která posléze případ předala zpět na magistrát města Ústí nad Labem, uvedl server. V příkazu, který Brož dostal od magistrátu, je podle zveřejněné citace uvedeno, že Brož porušil zákon o užívání státních symbolů České republiky. Brož serveru řekl, že se cítí nevinný a proti trestu se odvolá.

"Magistrát skutečně pokutu za uvedený čin uložil. Přestupkové řízení je neveřejné, proto se k němu nelze blíže vyjadřovat," sdělil ČTK tajemník ústeckého magistrátu Miloš Studenovský.

Návrhy česko-romské vlajky vystavil v Praze v roce 2013 slovenský umělec Tomáš Rafa. Výstavu jako přestupek pozměňování vlajky řešila tehdy Praha 1, podle ní jde ale o umění, a pokutu proto neuložila. Městská část Praha 7 tehdy uložila pokutu 2000 korun, ale pražský magistrát pokutu nepotvrdil, rozhodnutí zrušil a řízení zastavil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď