Rok poté, co se našel vlastník Unipetrolu, začíná nový tendr

PRAHA - Téměř rok poté, co vláda Miloše Zemana (ČSSD) vybrala vlastníka pro holding Unipetrol, společnost Agrofert Holding, která však za firmu nikdy nezaplatila, zahajuje nový kabinet další privatizaci tohoto petrochemického gigantu. Privatizace podniku se táhne téměř tři roky.

Chronologie zásadních kroků při privatizaci Unipetrolu:

18. července 2001 - Vláda na návrh ministerstev průmyslu a obchodu a financí změnila formu tendru na strategického partnera skupiny Unipetrol z veřejné obchodní soutěže na veřejné výběrové řízení. Díky této změně mohla o vítězi soutěže rozhodnout sama vláda a nikoli FNM.

24. října 2001 - Privatizační komise rozhodla, že finálními účastníky soutěže jsou konsorcium IOC, maďarská rafinerie MOL, britská Rotch Energy Limited a konsorcium OMV a Agrofertu. O státní podíl v Unipetrolu se ucházelo 13 firem.

17. prosince 2001 - Vláda rozhodla, že prodá 63procentní státní podíl v Unipetrolu za 361 miliónů eur (tehdy asi 11,7 miliardy korun) agrochemické skupině Agrofert. Meziresortní privatizační komise předtím vládě doporučila jako vítěze britský Rotch Energy, který nabídl 444 miliónů eur (14,5 miliardy korun).

12. února 2002 - Agrofert podepsal s FNM smlouvu o koupi státního podílu v Unipetrolu. Generální ředitel Agrofertu Andrej Babiš potvrdil, že zamýšlí prodat podíl Unipetrolu v České rafinérské a Benzině americkému Conocu. Vládní podmínky soutěže však ukládaly, že nabyvatel akcií nesmí pod hrozbou pokuty ve výši 100 procent kupní ceny po dobu osmi let převést akcie na třetí subjekt, vyjma tzv. skupiny kupujícího.

19. února 2002 - ÚOHS zahájil správní řízení o případném povolení spojení Unipetrolu a Agrofertu. Souhlas ÚOHS byl jednou z odkládacích podmínek smlouvy o koupi podílu v Unipetrolu.

1. srpna 2002 - Ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok dal šéfovi Agrofertu Babišovi ultimátum, aby vyřešil koupi Unipetrolu do konce září. Zároveň musí Agrofert dodržet vládou stanovené podmínky, v četně té, že se stane jediným nabyvatelem Unipetrolu.

19. srpna 2002 - Agrofert oznámil, že nemůže dokončit privatizaci Unipetrolu za původně dohodnutých podmínek. Obrátil se proto na FNM se žádostí o vyjednávání o nových podmínkách, zejména o nižší ceně. Zástupci státu nižší cenu odmítli.

11. září 2002 - ÚOHS oznámil, že 4. září schválil prodej Unipetrolu společnosti Agrofert. V rozhodnutí stanovil několik podmínek, které se týkají trhu dusíkatých hnojiv.

25. září 2002 - FNM oznámil, že písemně vyzval Agrofert, aby za Unipetrol zaplatil nejpozději do 30. září.

26. září 2002 - Agrofert požádal FNM o ukončení smlouvy o privatizaci.

30. září 2002 - Agrofert potvrdil, že za Unipetrol nezaplatí.

14. října 2002 - Vláda zrušila rozhodnutí předchozího kabinetu o privatizaci Unipetrol do rukou Agrofertu. Kabinet zároveň pověřil FNM, aby rozvázal s Agrofertem kupní smlouvu.

25. listopadu 2002 - Vláda rozhodla, že vypíše novou soutěž na privatizaci Unipetrolu. Chemický holding by měl být podobně jako v první soutěži privatizován v celku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 25. července 2021

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď