Rodina zemřelého Roma podala trestní oznámení na Policii ČR

foto V Teplicích v ulici U Hřiště se konala 26. června 2021 pieta k uctění muže, který před týdnem zemřel krátce poté, co proti němu zasahovala policie. Akce skončila demonstrací před policejní stanicí.

Praha - Rodina Roma, který zemřel 19.června v Teplicích krátce po zásahu policistů, podala na Policii ČR trestní oznámení. Informoval o tom dnes server Romea.cz. Podle něj rodina podala toto oznámení s právní podporou Evropského centra pro práva Romů (ERRC). Rodina zesnulého muže bude také žádat oponentní pitvu. ČTK to minulý týden řekl Miroslav Brož ze sdružení Konexe, který je s rodinou v kontaktu.

Kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta, zasahovali policisté v Teplicích v sobotu 19. června odpoledne. Když na místo přijela hlídka, ležel podle policie jeden z nich na zemi a měl zjevná zranění. Když se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní a napadl je, uvedla policie. Policisté použili donucovací prostředky a přivolali sanitku, ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval smrt šestačtyřicetiletého muže.

Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem, pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, uvedl už dříve policejní mluvčí. Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství také již dříve řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku. Zatím však jde o předběžné výstupy vyšetřování odboru vnitřní kontroly, nejsou konečné. Pitva zemřelého podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Zemřel na selhání srdce. Policisté trvají na tom, že smrt nesouvisela se zákrokem.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení.

K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy a česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.

Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální. Rada, která sdružuje romská etnika v Německu, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku.

Rada vlády pro Romy vyzvala k prošetření teplické kauzy a k informování o ní

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvala policii, Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a ombudsmana, aby podle svých kompetencí udělali maximum pro vyšetření teplické kauzy. Zaměřit by se měli na policejní zákrok i okolnosti úmrtí Roma, proti němuž policie zasahovala. Rada žádá také zveřejňování informací o průběhu prošetřování. Schválila to dnes ve svém usnesení, které má ČTK k dispozici.

Případ Roma, který po policejním zákroku v sanitce zemřel, vyvolal ostré reakce zahraničních romských organizací a také protesty doma i v cizině. Policie opakovaně odmítla, že by za mužovým úmrtím byl policejní zásah. Pitva podle ní poranění orgánů či známky dušení neodhalila, muž měl v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Rada v usnesení vyjádřila hlubokou lítost nad mužovým úmrtím.

"Rada vlády pro záležitosti romské menšiny vyzývá všechny odpovědné instituce a orgány, zejména Policii České republiky, GIBS a veřejného ochránce práv, aby ze svých pozic v rámci svých kompetencí učinili maximum pro řádné vyšetření okolností úmrtí pana Stanislava Tomáše, dále předcházejícího zákroku Policie České republiky a všech souvisejících kroků," uvedla rada v usnesení. V jeho dalším bodě žádá policii, GIBS, ombudsmana a také ministerstvo vnitra o zveřejňování "průběžných, transparentních a objektivních" informací o prošetřování.

Romští členové rady požadovali, aby se dnešního jednání účastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Ten je předsedou rady. Z dnešního zasedání se omluvil kvůli své účasti na summitu zemí V4 v polských Katovicích. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) označila přístup romských členek a členů rady při dnešním projednávání teplické kauzy za vstřícný a konstruktivní. Podle Olgy Jeřábkové z úřadu vlády zástupci policejního prezidia členy rady ujistili, že případ ještě není uzavřený a dál se prověřuje. Od Válkové i radních zazněla ale kritika informování o případu. Podle členů rady byla mediální komunikace nešťastná a vyvolala nedůvěru a neklid, přiblížila jednání Jeřábková.

Rada dnes debatovala také o přípravě místa vládního zmocněnce pro Romy, s nímž počítá nová národní integrační strategie s kroky do roku 2030. Diskuse se vedla i o očkování proti covidu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 27. září 2021

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď